Syn.: Agaricus butyraceus Bull., Agaricus butyraceus Bull. var. butyraceus, Collybia butyracea (Bull.) P. Kumm., Collybia butyracea f. butyracea (Bull.) P. Kumm., Collybia butyracea var. butyracea (Bull.) P. Kumm, Rhodocollybia butyracea (Bull.) Lennox
Čeleď: Marasmiaceae Roze ex Kühner – špičkovité
Rozšíření: Je rozšířená v celém mírném pásmu severní polokoule a severní Africe.
Ekologie: Vyrůstá od června do listopadu v lesích všech typů, v alejích a parcích na jehličnatém a listovém opadu na chudých půdách, upřednostňuje smrky a modříny. Objevuje se obvykle ve velkých skupinách, v řadách i kruzích.
Popis: Klobouk má průměr 3–9 cm, v mládí je sklenutý s podvinutým okrajem, později až rozložený se středovým hrbolkem, ve stáří se zvlněným okrajem. Povrch klobouku je hladký, matně lesklý, za vlhka lepkavý, okraj je slabě rýhovaný. Je hygrofánní, za vlhka má červenohnědou až tmavě hnědou nebo šedohnědou barvu, za sucha a ve stáří bledne; hrbol je tmavší, okraj světlý, někdy s tmavším pásem. Lupeny jsou bílé až vodnatě šedavé, středně husté, zaobleně připojené s mírně zubatým ostřím. Chrupavčitý třeň je 3–8 cm dlouhý, 0,5–2 cm tlustý, směrem k bázi nápadně kuželovitě rozšířený, v mládí plný, později dutý, podélně vláknitý až rýhovaný, na bázi má bílé vatovité mycelium. Má červenohnědou barvu, pod kloboukem světlejší. Dužnina je tenká, měkká, vodnatá, za vlhka nahnědlá, za sucha bělavá. Chuť nevýrazná, vůně slabá, někdy jako staré máslo. Výtrusný prach je bílý až krémový, výtrusy bezbarvé, hladké, elipsoidní, 6–8 × 3–4 µm velké.
Záměny: Podobná je jedlá penízovka kuželovitá (Rhodocollybia butyracea f. asema) s kloboukem v šedavých barvách a také jedlá penízovka vláknitá (Rhodocollybia filamentosa) s paprsčitě vláknitým nelesklým červenohnědým kloboukem, rostoucí pod jehličnany.
Využití: Je to jedlá, chuťově nevýrazná houba, dají se využít i zmrzlé plodnice.
Fotografováno ve dnech 14. 11. 2009 (Česko, na Křivoklátsku u Týřova) a 7. 11. 2009 (Ralská pahorkatina).