Syn.: Oporanthus siculus (Tineo ex Guss.) Parl., Sternbergia lutea subsp. sicula (Tineo ex Guss.) K. Richt.
Česká jména: lužaně (Presl 1846), šafránovec (Nauman 1946), lužanka (Dostál 1989)
Čeleď: Amaryllidaceae – amarylkovité
Rozšíření: Mediteránní druh, vyskytuje se v oblasti od jižní Itálie a Sicílie po řecké ostrovy a Turecko.
Ekologie: Roste ve fryganě, na kamenitých svazích a stráních, v křovinách, v nadmořských výškách od 100 do 1000 m (na Krétě). Kvete od září do listopadu.
Popis: Vytrvalá bylina s podzemní cibulkou, 10–20 cm vysoká. Listy jsou řemenovité, až 21 cm dlouhé a jen 2–6(–7) mm široké, víceméně ploché, na okraji papilnaté, tmavě zelené se zřetelným šedivým středním proužkem. Květy vyrůstají jednotlivě, jsou 6četné, nálevkovité, okvětní lístky jsou 4–5 cm dlouhé a 0,6–1,5 cm široké, na vrcholu zašpičatělé, světle žluté. Plodem je tobolka.
Záměny: Podobným a blízce příbuzným druhem je lužanka žlutá (Sternbergia lutea), jejíž listy i okvětní lístky jsou zřetelně širší, barva květu je sytěji žlutá, zdá se, že kvete také o něco později (zhruba o dva týdny).
Ohrožení a ochrana: Druh je zahrnut pod ochranu mezinárodní obchodní úmluvy CITES.
Poznámka: Rod Sternbergia zahrnuje asi 8 druhů, které se vyskytují v oblasti od Středozemí až po hory Střední Asie, druh Sternbergia colchiciflora zasahuje až na jižní Slovensko.
Fotografováno dne 6. 10. 2013 (Česko, fotografované rostliny pocházejí z kultury, na poslední fotografii je vlevo list S. lutea, vpravo S. sicula).