ZIGADENUS VENENOSUS S. Watson

Syn.: Toxicoscordion venenosum (S. Watson) Rydb.
Čeleď: Melanthiaceae Batsch – kýchavicovité

Zigadenus venenosus

Rozšíření: Severoamerický druh, vyskytuje se v oblasti od jihu Britské Kolumbie po jih Saskatchewanu a západ obou Dakot, ve směru jižním areál zasahuje až do států Colorado a Baja California. V areálu se rozlišují dvě variety.

Ekologie: Roste v prérii, na vlhkých i suchých loukách, v křovinách a lesních lemech, na travnatých svazích i v porostech pelyňku, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2500 m. Kvete od dubna do července.

Popis: Vytrvalá bylina s podzemní cibulkou, která dosahuje 1–3 cm v průměru, v květu 15–70 cm vysoká. Lodyha je přímá, nevětvená, listy jsou trávovité až čárkovité, 10–50 cm dlouhé a 2–10 mm široké. Květenství je terminální, hroznovité až latnaté, 10–50květé, 5–20 cm dlouhé, květy dosahují 5–10 mm v průměru, okvětní lístky jsou 2–5 mm dlouhé a 1–3 mm široké, krémově bílé. Plodem je tobolka 8–20 mm dlouhá.

Využití: Rostlina je extrémně jedovatá, i sušené rostliny zůstávají toxické minimálně po dobu 20 let. Původní Američané ji používali v tradiční medicíně.

Poznámka: Rod zahrnuje zhruba 18–22 druhů, které se vyskytují v Severní a Střední Americe a východní Asii. Částí literatury bývají přeřazovány k rodům Anticlea, Stenanthium, Toxicoscordion aj.

Zigadenus venenosusZigadenus venenosus
Zigadenus venenosus

Fotografováno v květnu 2012 (Kanada, Britská Kolumbie, Fairmont Hot Springs).