RINDERA LANATA (Lam.) Bunge

Syn.: Cynoglossum lanatum Lam., Mattia brachyantha Boiss., Mattia lanata (Lam.) Schult., Mattia umbellata C. Koch, Rindera pubescens C. Koch
Čeleď: Boraginaceae – brutnákovité

Rindera lanata

Rozšíření: Areál se rozkládá v Turecku, a to především na severovýchodě země, ale i ve vnitřní Anatolii, kde zasahuje až do okolí Ankary a Konye, i na jihu, druh sále přesahuje do pohraničí Íránu a Arménie. Rod Rindera se vyskytuje asi v 15 druzích ve Středozemí, na Balkáně a v Západní a Střední Asii.

Ekologie: Stanovištěm jsou kamenité svahy a travnatá místa v nadmořské výšce 850–3050 m. Vykvétá v dubnu až srpnu, za plodu získává rostlina charakteristický obráceně kuželovitý vzhled.

Rindera lanata

Popis: Vytrvalá bylina dosahující výšky 15–55 cm; oddenek je silný, kolmý; nadzemní část mívá obvykle tvar obráceného kužele, lodyha je tlustá, zelená, žlábkovaná, řídce pokrytá krátkými odstálými chlupy. Přízemní listy tvoří růžici, jsou řapíkaté, kopinaté, 2–15 cm dlouhé a 0,2–2,5 cm široké, krátce odstále chlupaté; lodyžní listy jsou přisedlé, rovněž kopinaté, na bázi poloobjímavé, celokrajné, někdy zvlněné, krátce odstále chlupaté. Květenství je latovité, větve jsou tvořeny vijany; květní stopky jsou bělavě přitiskle chlupaté; květy jsou 5četné; kalich je 3,5–8 mm dlouhý, cípy jsou vejčité, nápadně hustě a dlouze odstále bělovlnaté; koruna je válcovitá až zvonkovitá, 7–12 mm dlouhá, růžová až purpurová, při sušení temně modrající; tyčinky jsou ukryty v korunní trubce; čnělka je 7–16 mm dlouhá, vyniklá. Plody jsou smáčklé, téměř okrouhlé tvrdky 14–26 mm v průměru, s křídlatým lemem, ale bez kotvičkovitých osténků.

Poznámka: Husté hedvábité vlnatosti kalicha četných květů, které zakrývají lodyhu, vděčí rostlina za své druhové jméno. Rostlina má v době květu neobvyklý tvar, protože výše postavené vijany jsou delší než vijany nižší – je to dáno způsobem rozkvétání.

Rindera lanataRindera lanata
Rindera lanata
Rindera lanata
Rindera lanata
Rindera lanata
Rindera lanata

Fotografováno ve dnech 29. 5. a 11. 6. 2013 (Turecko, Kösedağ Ğeçidi a Erzincan, Kolçekmezdaği Ğeçidi).