Syn.: Corydalis glauca Pursh, Corydalis sempervirens (L.) Pers., Fumaria sempervirens L., Neckeria sempervirens Neck.
Čeleď: Fumariaceae DC. – zemědýmovité; Papaveraceae Juss. – makovité
Capnoides sempervirens
Rozšíření: Severoamerický druh rozšířený ve velké části Kanady, na západ USA zasahuje jen do státu Montana, na východě se vyskytuje v oblasti Velkých jezer a v Nové Anglii, k jihu potom sestupuje po hřebeni Appalačských hor až na sever státu Georgia.
Ekologie: Roste ve světlých lesích, na lesních pasekách, na skalnatých svazích a ve skalních štěrbinách, na spáleništích a jiných narušovaných stanovištích, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1600 m. Kvete v červnu a červenci.
Capnoides sempervirens

Corydalis sempervirens

Popis: Dvouletá bylina, 30–60(–80) cm vysoká. Lodyha je přímá, větvená, světle zelená až načervenalá, lysá. Listy jsou střídavé, dolní řapíkaté, horní přisedlé, modrozelené, 3četné, 1–2 cm dlouhé. Květenství je hroznovité, 1–8květé, listeny drobné, jen 2–5 mm dlouhé, úzce eliptické; květy jsou 12–20 mm dlouhé, květní stopky jsou přímé, květy nicí, purpurově růžové, na vrcholcích korunních lístků žluté; kališní lístky 2, korunní 4, 2 vnitřní, 2 vnější, ostruha je 2–5 mm dlouhá. Plodem je přímá tobolka, 2–4 cm dlouhá; semeno 1 mm.
Ohrožení a ochrana: V amerických státech Illinois, Indiana, Iowa, Kentucky, Rhode Island a Tennessee je druh hodnocen jako ohrožený.
Využití: Irokézové údajně používali odvar z této rostliny ke zklidnění hemoroidů.
Poznámka: Rod je patrně monotypický.
Capnoides sempervirens
Fotografováno v červnu 2010 (Kanada, British Columbia, Burton, v nadmořské výšce okolo 600 m).