Syn.: Guatteria longifolia (Sonn.) Wall., Unona longifolia (Sonn.) Dunal, Uvaria longifolia Sonn.
Čeleď: Annonaceae Juss. – láhevníkovité
Rozšíření: Druh pochází z jižní Indie a Srí Lanky. Je pěstován v zahradách a parcích mnoha tropických zemí světa, především v jihovýchodní Asii, např. Tchaj-wan a jihočínské provincie Chaj-nan a Jün-nan.
Ekologie: Stanovištěm jsou především galeriové lesy v zóně poloopadavých monzunových lesů, dává přednost živinami dobře zásobeným půdám, v nadmořské výšce do 400 m. Kvete od března do května.
Popis: Strom s převislými krátkými větvemi se úzce pyramidálním habitem, dorůstá výšky 10–20 m. Mladé výhony jsou jemně pýřité, brzy olysávají. Listy jsou krátce řapíkaté, podlouhlé vejčité až kopinaté, 11–31 cm dlouhé a 2,5–8 cm široké, kožovité, svrchu tmavě zelené, lesklé, naspodu světlejší, na bázi klínovité, tupé nebo zaoblené, na vrcholu zašpičatělé, se zvlněným okrajem. Mladé listy jsou měkké, měděně hnědé. Květy tvoří úžlabní zkrácené hrozny až okolíky v paždí listů; kališní lístky jsou trojúhelníkovité, 1,5–1,8 mm dlouhé; korunních lístků je 6, čárkovitých, žlutozelených, jemně pýřitých, dlouze zašpičatělých, vnější trojice je asi 9 mm dlouhá, vnitřní 1–1,2 cm dlouhá; tyčinky jsou početné, velmi krátké; gyneceum tvoří 4–8 volných plodolistů, v každém semeníku je jediné vajíčko. Po dozrání vzniká souplodí černých, vejcovitých bobulí 1,8–2,5 cm dlouhých.
Využití: Polyalthia longifolia se vysazuje především jako okrasný strom v celé jihovýchodní Asii. Korunu lze tvarovat a udržovat v požadované velikosti, byly vyšlechtěny kultivary sloupového vzhledu, jakož i s převislými větvemi. Zejména takoví jedinci mají v tropech okrasný význam. Listy jsou využívány pro ornamentální výzdobu. Druh se pěstuje i pro dřevo. V dřívějších dobách byly používány pružné, rovné a lehké kmeny při výrobě stožárů pro plachetnice. V současné době se dřevo používá hlavně pro výrobu malých předmětů, jako jsou tužky, krabice atd. Extrakty z Polyalthia longifolia vykazují cytotoxické vlastnosti.
Fotografovali Věra Svobodová, ve dnech 23. 3. 2011 (Vietnam, Nha Trang), 15. 2. 2014 (Srí Lanka, Peradeniya) a 6. 5. 2016 (Indie, Dillí); Jindřich Houska, dne 10. 8. 2013 (Indie, Ágra, arboretum v zahradách Tádž Mahalu); Jindřiška Vančurová, dne 29. 9. 2024 (Austrálie, Northern Territory, George Brown Darwin Botanic Gardens).