Syn.: Glechoma rotundifolia (Benth.) Kuntze, Glechoma thibetica Jacq. ex Benth., Nepeta rotundifolia (Benth.) Benth., Nepeta thibetica Jacq. ex Benth., Phyllophyton tibeticum (Jacq. ex Benth.) C. Y. Wu, Pseudolophanthus thibetica (Jacq. ex Benth.) Kuprian., Pseudolophanthus tibeticus (Jacquem. ex Benth.) Kuprian.
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité
Rozšíření: Západohimálajský druh – Kašmír, západní Tibet.
Ekologie: Roste na suťových stanovištích při horní hranici rozšíření cévnatých rostlin, v nadmořských výškách od 4550 až do 5300 m. Kvete od července do srpna.
Popis: Drobná vytrvalá bylina s tenkým oddenkem. Lodyhy jsou vystoupavé až plazivé, 5–15 cm dlouhé, větvené, červeně naběhlé, s krátkými bílými chlupy. Listy jsou uspořádané střechovitě, krátce řapíkaté, okrouhlé až vejířovité, 5–8 × 10–15 mm, chlupaté, na bázi uťaté až klínovité, na okraji vroubkované, na vrcholu zakulacené. Květy vyrůstají jednotlivě nebo po několika z paždí listů; listeny jsou nitkovité, 6–8 mm dlouhé; kalich je 10 mm dlouhý, zelený, chlupatý, slabě 2pyský; koruna je téměř pravidelná, asi 20 mm dlouhá, bělavá s nádechem do růžové, v dolní polovině trubkovitá, výše se nálevkovitě rozšiřuje, cípy jsou velmi krátké, jen 2–2,5 mm dlouhé; tyčinky nevyčnívají. Plody jsou tvrdky.
Poznámka: Rod Marmoritis zahrnuje asi 5 druhů, které se vyskytují v Číně a Indii.
Fotografoval Jindřich Houska, dne 21. 7. 2013 (Indie, Ladakh, cesta k tábořišti Lartse pod sedlem Kangmaru La).