Syn.: Lithospermum euchromon Royle, Macrotomia euchromon Paulsen
Česká jména: proměnlivka (Nauman 1946), prorokovka (Mareček 1994)
Čeleď: Boraginaceae Juss. – brutnákovité
Arnebia euchroma
Rozšíření: Druh hor Střední Asie, vyskytuje se v oblasti od Nepálu, severozápadní Indie, Pákistánu a Íránu přes západní Tibet, Turkmenistán a Uzbekistán do Kazachstánu, Kyrgyzstánu a čínské provincie Sin-ťiang. Jedná se o dosti variabilní druh.
Ekologie: Roste na skalnatých svazích, na skalách, horských loukách, v Himálaji v nadmořských výškách od 3300 do 4800 m. Kvete od června do srpna.
Arnebia euchroma
Popis: Vytrvalá bylina se silným kořenem. Lodyhy vyrůstají jednotlivě nebo po 2, jsou přímé, nahoře větvené, 15–40 cm vysoké, chlupaté. Přízemní listy jsou přisedlé, kopinaté až úzce kopinaté, 7–20 cm dlouhé a 0,5–1,5 cm široké, řídce chlupaté; lodyžní listy jsou úzce kopinaté, menší. Květenství je terminální, mnohokvěté; listeny jsou kopinaté; kališní cípy jsou čárkovité, 1,2–1,6 cm dlouhé, za plodu se prodlužují až na 3 cm, jsou oboustranně hustě chlupaté; koruna je řepicovitá, tmavě purpurová, někdy i žlutá s načervenalým nádechem, lysá nebo vně řídce chlupatá, 10–15 mm v průměru, trubka je rovná, 10–17 mm dlouhá, cípy jsou polokruhovité. Plody jsou černohnědé, široce vejcovité tvrdky.
Využití: Kořen této rostliny se používá v lékařství.
Poznámka: Rod Arnebia zahrnuje asi 25 druhů, které se vyskytují v Evropě, severní Africe, střední a jihozápadní Asii.
Arnebia euchroma
Arnebia euchromaArnebia euchroma
Arnebia euchroma
Fotografoval Jindřich Houska, dne 18. 7. 2013 (Indie, Ladakh, cesta od západu do Murabak La).