ANEMOPSIS CALIFORNICA (Nutt.) Hook. et Arn.

Syn.: Anemia californica Nutt., Anemia intermedia Copel. ex M. E. Jones, Anemopsis bolanderi C. DC., Anemopsis ludovicisalvatoris Willk., Aponogeton involucratus Sessé et Moc., Hemianemia intermedia (Copel. ex M. E. Jones) C. F. Reed, Houttuynia bolanderi (C. DC.) Benth. et Hook. f., nom. inval., Houttuynia californica (Nutt.) Benth. et Hook. f. ex S. Watson
Čeleď: Saururaceae Rich. ex T. Lestib. – ještěrořepovité
Anemopsis californica
Rozšíření: Severoamerický druh, vyskytuje se na jihozápadě USA a v severním Mexiku – od západního Texasu po Oregon, Kalifornii a severní Sonoru. Rod je monotypický.
Ekologie: Roste v bažinatých oblastech, podél vodních toků, v pásmu od mořského pobřeží až do výšky okolo 2000 m n. m. Kvete od jara do léta.
Popis: Vytrvalá bylina vytvářející výběžky, hustě chlupatá až skoro lysá. Lodyha je jednoduchá, přímá, 10–80 cm vysoká. Přízemní listy jsou řapíkaté, eliptické, 5–60 cm dlouhé, na bázi mělce srdčité až uťaté, na vrcholu zaokrouhlené; lodyžní listy jsou dvoutvaré, přisedlé nebo řapíkaté, široce až úzce vejčité, 1–9 × 1–4 cm, na bázi srdčité až zaokrouhlené, na vrcholu zaokrouhlené až špičaté. Květenství je terminální, klasnaté, podepřené 4–9 nápadnými listeny, které jsou bílé až načervenalé, 5–35 mm dlouhé a 5–15 mm široké; květy v počtu 75–150, okvětní lístky chybějí, každý květ je podepřen jedním bílým okrouhlým listenem, 3,5–6 mm dlouhým, nehetnatým; tyčinek je 6, pestík 1. Plodem je hnědá tobolka, 5–7 mm dlouhá.
Využití: Rostlina se používala v tradiční americké medicíně, kořen se navíc uplatňoval i v kuchyni, konzumoval se syrový i vařený.
Anemopsis californicaAnemopsis californica
Anemopsis californica
Anemopsis californica
Anemopsis californica
Anemopsis californica
Fotografováno v červenci 2015 (Polabí, fotografovaná rostlina pochází z kultury).