Syn.: Erica vulgaris L., Ericoides vulgaris (L.) Merino
Čeleď: Ericaceae – vřesovcovité
Rozšíření: Druh se vyskytuje téměř v celé Evropě – od Azorských ostrovů a Islandu až po Ural, dále zasahuje až na Sibiř. Byl zavlečen i do Severní Ameriky a na Nový Zéland.
Ekologie: Roste na vřesovištích, pastvinách, písčinách i skalách, na kyselých a propustných půdách, od nížin až po alpínský stupeň. Vyhledává stanoviště otevřená, slunná, v příhodných přírodních podmínkách vytváří rozsáhlé porosty. Kvete od července do září.
Popis: Nízký, 15–50 cm vysoký, stálezelený keř s jehlicovitými listy, které jsou střídavé, úzce kopinaté, objímavé, maximálně 3 mm dlouhé, střechovitě se překrývající. Květy jsou stopkaté, kališní lístky obvejčité, stejně zbarvené jako koruna a delší než koruna, která je zvonkovitá, 4cípá, korunní lístky jsou asi 2 mm dlouhé, růžovofialové nebo bílé. Plodem je kulovitá tobolka. Druh je velice variabilní.
Ohrožení a ochrana: Zákonem chráněný druh v Srbsku.
Využití: Vřes je dávná užitková rostlina, v Irsku se údajně vařilo z květů vřesu pivo, podle množství semen se také věštil průběh nadcházející zimy – krutost zimy prý rostla s jejich množstvím.
Poznámka: K rodu Calluna je započítáván jen tento jediný druh (POWO 2020). V kultuře se však pěstuje řada kultivarů, které se odlišují barvou i dobou květu.
Fotografovali Ladislav Hoskovec, od 10. 7. do 5. 9. 2003 (Česko, Krkonoše, pod Sněžkou; Šumava, Modrava); Jindřich Houska, dne 16. 8. 2003 (Strakonicko, polní cesta k Čertovým kamenům u Kraselova).