Syn.: Chaenomeles lagenaria (Loisel.) Koidz., Cydonia japonica var. lagenaria (Loisel.) Makino, Cydonia lagenaria Loisel., Cydonia speciosa Sweet
Čeleď: Rosaceae Juss. – růžovité
Rozšíření: Pochází z čínských provincií Fujian, Gansu, Guangdong, Guizhou, Hubei, Jiangsu, Shaanxi, Sichuan a Yunnan, vyskytuje se také v Tibetu a severní Barmě. Tradičně je pěstován v Japonsku. U nás je v kultuře od roku 1927.
Ekologie: Druh se dlouho objevuje v kultuře, charakter stanovišť jeho původního výskytu je nejasný. Kvete od března do května.
Popis: Opadavý, trnitý keř, až 2 m vysoký. Větve jsou spíše vzpřímené, lysé, listy vejčitě podlouhlé, špičaté, jemně pilovité, lysé. Květy jednotlivé nebo po několika, barva šarlatově červená, výjimečně i bílá, v průměru 3–4 cm. Plodem je malvice o průměru 4–6 cm, žlutozelená až načervenalá, vonná.
Využití: Kdoulovec roste dobře na slunném i polostinném stanovišti. Keř je ozdobný především výraznými květy. Vysazuje se velice často do zahrad, parků i veřejné zeleně okolo komunikací. Pěstuje se několik kultivarů (plnokvěté, bělokvěté, různé odstíny červené).
Fotografováno ve dnech 1. 5. 2004 a 16. 10. 2005 (Libochovice, zámecká zahrada).