ACANTHOLIMON ACEROSUM (Willd.) Boiss. – ježourek

Syn.: Armeriastrum acerosum (Willd.) Kuntze, Statice acerosa Willd.
Česká jména: ježatec (Nauman 1946), ježourek (Mareček 1994)
Čeleď: Plumbaginaceae Juss. – olověncovité

Acantholimon acerosum

Rozšíření: Roste v Turecku, kde je široce rozšířen zejména ve vnitrozemí Anatolie, ale jen velmi vzácně roste na ostrovech; přesahuje do Sýrie, Libanonu, severního Iráku, na severozápad ĺránu a do Arménie. V rámci druhu bylo popsáno několik vnitrodruhových taxonů.

Ekologie: Provází různé typy suchých, často stepních stanovišť na písku, vápenci i vyvřelinách. Lokality leží od pobřeží až do nadmořské výšky kolem 2000 m.

Acantholimon acerosum

Popis: Nízký, obvykle kompaktní, polštářovitý keřík. Listy jsou čárkovité, někdy na průřezu zploštěle trojúhelníkovité, 15–60 mm dlouhé a 1–2,5 mm široké, sivé až sivozelené, na okraji drsné, na vrcholu pichlavé. Stvoly jsou jednoduché, obvykle s 5–15 volně uspořádaným, dvouřadými klásky; listeny pod klásky jsou lysé, vnitřní jsou 5–10 mm dlouhé, kopinaté, se suchomázdřitým lemem; kalich je nálevkovitý, bílý nebo narůžovělý, většinou s tmavými žilkami; koruna je růžová; tyčinek je 5; semeník je svrchní. Plodem je nažka.

Poznámka: Druhy rodu Acantholimon patří k nejtypičtějším rostlinám Turecka až Střední Asie; v tomto prostoru roste většina z 314 druhů rodu (POWO 2021). Pichlavé listy tvořící kompaktní bochánky jsou výbornou obranou ve vegetaci dlouhodobě ovlivňovanou pastvou.

Acantholimon acerosum
Acantholimon acerosum
Acantholimon acerosum

Fotografovala Eva Rencová, dne 11. 9. 2013 (Turecko, Erzurum).