ACANTHOPHYLLUM CERASTIOIDES (D. Don) Madhani et Zarre

Syn.: Gypsophila cerastioides D. Don, Timaeosia cerastioides (D. Don) Klotzsch.
Čeleď: Caryophyllaceae – hvozdíkovité

Acanthophyllum cerastioides

Rozšíření: Druh vysokohorských oblastí jižní Asie, vyskytuje se v pásu táhnoucím se od severního Pákistánu přes sever Indie, Nepál a Bhútán až do jižního Tibetu.

Ekologie: Roste ve smíšených horských lesích, na březích vodních toků, na travnatých svazích a v suti, v nadmořských výškách zhruba od 2800 až do 4000 m. Kvete od května do července.

Acanthophyllum cerastioides

Popis: Vytrvalá trsnatá bylina s lodyhou poléhavou až vystoupavou, 10–27(–40) cm dlouhou, bíle chlupatou. Přízemní listy jsou řapíkaté, lodyžní přisedlé, obvejčité až kopisťovité, 5–15 mm dlouhé a 3–12 mm široké, po obou stranách jemně chlupaté, po okraji brvité. Květenství je terminální, vrcholičnaté, 5–20květé; listeny jsou listům podobné, vejčité, 2–5 mm dlouhé; květy dosahují průměru 4–13 mm, jejich stopka je 2–9 mm dlouhá; kalich je zvonkovitý, 3–6 mm dlouhý, cípy jsou kopinaté až vejčité, po okraji brvité, na vrcholu tupé; korunní lístky jsou obvejčité, 5–8 mm dlouhé, bělavé až narůžovělé, s nachově červenými žilkami; tyčinek je 10, jsou kratší než korunní lístky, čnělky jsou 2(–3). Plodem je vejcovitá tobolka.

Využití: Pěstuje se v evropských zahradách jako dekorativní skalnička.

Poznámka: Rod Acanthophyllum zahrnuje 73 druhů z oblasti od Kavkazu až po Mongolsko. Donedávna byl tento druh řazen k rodu Gypsophila (Gypsophila cerastioides), k jeho přeřazení do rodu Acanthophyllum vedly závěry molekulárních analýz.

Acanthophyllum cerastioides
Acanthophyllum cerastioides

Fotografováno dne 15. 5. 2019 (Dánsko, Kodaň, Statens Naturhistoriske Museum, Botanisk Have).