Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Passeriformes, Sturnidae
Syn.: Paradisaea tristis Linnaeus, 1766; Paradisea tristis Linnaeus, 1758
Česká jména: majna obecná, majna kobylčí
Anglická jména: Common myna, Common mynah, Indian myna, Talking myna
Rozšíření: Druh pochází z jižní Asie, jeho přirozený areál se táhne od Afghánistánu přes Indii a Srí Lanku po Bangladéš. Byl vysazen v Austrálii, v jižní a východní Africe a v jihovýchodní Asii. Jsou rozlišovány dva poddruhy: poddruh Acridotheres tristis subsp. melanosternus žije pouze na Sri Lance, na našich fotografiích je zachycen poddruh nominátní.
Způsob života: Obývá širokou škálu stanovišť, žije v otevřených lesích, otevřené zemědělské krajině, na okraji měst i v odlehlých oblastech v blízkosti vody, v pásmu od hladiny moře až do nadmořské výšky okolo 3000 m. Vyhýbá se husté vegetaci. Odpočívá na stromech, v rákosinách nebo na střechách, potravu hledá převážně na zemi. Nebojácný, ale ostražitý pták.
Je všežravý, živí se ovocem, semeny, ořechy, hmyzem a jeho larvami, malými hlodavci, ještěrkami, kraby, odpadky v okolí lidských sídel a vybírá také vejce z hnízd jiných ptáků.
Je monogamní a teritoriální, páruje se před hnízděním. Během období rozmnožování může být agresivní a soupeří s jinými páry o hnízdiště. Hnízdo staví oba partneři skrytě v dutinách stromů, ve městech pod střechami budov nebo v dírách ve zdi. Samice klade 4–5 vajec, která po dobu 13–18 dní inkubují oba rodiče. Ptáčata se líhnou holá a slepá. Rodiče je krmí hmyzem a měkkými plody a chrání je asi 6 týdnů.
Společenský druh, nedospělí ptáci vytvářejí malá hejna poté, co se osamostatní. Rozmnožuje se 1–3krát za sezonu v závislosti na geografické poloze. Pohlavně dospívá okolo jednoho roku věku. Dožívá se přibližně 4 let života.
Mezi přirozené predátory patří například vrána lesklá (Corvus splendens), která vybírá vejce z hnízd, mláďata napadá třeba promyka malá (Herpestes javanicus). Na některých tichomořských ostrovech je lovena lidmi.
Popis: Pěvec z čeledi špačkovitých, dosahuje délky 22–25 cm, rozpětí křídel 30–35 cm a hmotnosti 82–143 g. Obě pohlaví jsou stejně zbarvena, samec bývá o něco větší. Zobák, lysá žlutá kůže za okem a nohy jsou žluté. Peří na těle je tmavě hnědé, hlava je černá. Spodní část těla je světlejší, břicho a špičky ocasu jsou bílé. Na křídlech je bílý pruh, zvlášť výrazný za letu. U mladých jedinců je hlava hnědá.
Poznámka: Často se prodává jako domácí mazlíček pro svou inteligenci a schopnost napodobovat lidskou řeč.
Fotografováno ve dnech 13. 10. 2012 (Mauricius, Chamarelské vodopády), 17. 10. 2012 (Mauricius, Pamplemousses, Sir Seewoosagur Ramgoolam Botanic Garden), 20. 10. 2012 (Mauricius, Ile Plate) a 9. 10. 2016 (Madagaskar, Anakao).