Biologická klasifikace: Animalia, Reptilia, Squamata, Teiidae
Syn.: Ameiva americana Meyer; Ameiva bifrontata Peters, 1871; Ameiva guttata Gray, 1845; Ameiva laeta Cope, 1862; Ameiva maculata Gray, 1838; Ameiva petersii Cope, 1868; Ameiva pleurotaenia Peters, 1871; Ameiva surinamensis Cope, 1862; Ameiva vulgaris Lichtenstein, 1823; Lacerta ameiva Linnaeus, 1758; Lacerta americana Seba, 1734; Lacerta graphica Daudin, 1802; Lacerta litterata Daudin, 1802; Lacerta surinamensis Seba, 1734; Lacerta tristriata Cope, 1862; Seps zeylanicus Laurenti, 1768; Teius tritaeniatus Spix, 1825; Tejus tritaeniatus Spix, 1825
Česká jména: amejva obecná
Anglická jména: Giant ameiva, Amazon racerunner
Rozšíření: Areál druhu se táhne od jižní Panamy přes sever Jižní Ameriky (východně od And) až po východní Brazílii, Paraguay a severní Argentinu. Vysazen byl na Floridě.
Způsob života: Obývá otevřená travnatá a křovinatá i degradovaná stanoviště, savanu, okraje lesů. Běžně se vyskytuje v zemědělské krajině, na plantážích, pastvinách, na venkovských zahradách a proniká i do měst.
Živí se převážně hmyzem a jeho larvami (kobylkami, motýly, brouky a termity), pavouky a pojídá i drobné ještěrky. Nepohrdne ani sladkými plody.
Je to samotářský denní druh. Není teritoriální. V noci se ukrývá v podzemních norách, které si vyhrabe. Rád se vyhřívá na slunci. Je ostražitý, při sebemenší známce nebezpečí zmizí v podrostu.
Je vejcorodý. Březí samice klade do děr v písčitém nebo hlinitém břehu 2krát ročně 2–6 vajec. Velikost snůšky je přímo závislá na velikosti samice. Vejce se inkubují asi 5 měsíců, mláďata se obvykle líhnou na začátku období dešťů. Samci rostou rychleji než jejich protějšky. Pohlavně dospívá ve věku 8 měsíců. Dožívá se 4–5 let.
Silné zadní nohy umožňují rychlý únik před predátory. Mezi přirozené predátory patří hadi, káně krahujová (Buteo magnirostris), kukačka guira (Guira guira), drozdec bělobrvý (Mimus saturninus), promyka malá (Herpestes javanicus).
Popis: Středně velký ještěr z čeledi tejovitých, dosahuje délky 40–50 cm. Větší samci jsou na hřbetě zářivě zeleně zbarvení, na bocích a ocase hnědí a výrazněji skvrnití, jejich hlava je mohutnější. Velká, špičatá a silná hlava je kryta velkými štítky. Šupiny na těle jsou malé a hladké. Kresba je velmi proměnlivá, obsahuje hnědé a zelené pruhy a žluté skvrny. Středem hřbetu se často táhne světlý hnědý pruh. Břišní strana je slonovinově zbarvená. Ocas je dlouhý, štíhlý a na konci špičatý. Přední končetiny jsou krátké, zadní jsou delší a velmi svalnaté. Silné prsty na nohou jsou zakončeny ostrými drápy.
Fotografováno dne 21. 1. 2016 (Venezuela, Parque Nacional Canaima, Campamento Canaima).