Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Ciconiiformes, Ciconiidae
Česká jména: zejozob africký
Anglická jména: African openbill
Rozšíření: Vyskytuje se na rozsáhlém území subsaharské Afriky. V oblasti od Mali, jihu Nigeru, Čadu, Súdánu a Etiopie až po sever Namibie, Botswany a severovýchod Jihoafrické republiky se nachází nominátní poddruh, který je zachycen na našich fotografiích, poddruh Anastomus lamelligerus subsp. madagascariensis žije na západě ostrova Madagaskar.
Způsob života: Obývá mělké stojaté vody, sladkovodní mokřady, bažiny, rýžová pole, zaplavované oblasti, okraje jezer, rybníků a pomalu tekoucích řek s velkým množstvím vodních mlžů a plžů. Navštěvuje také vlhké savany a pobřežní bažiny s porosty mangrove. Živí se převážně měkkýši, nepohrdne ani žábami, kraby, červy, malými rybami a velkým hmyzem (sarančaty a brouky). Potravu vyhledává jednotlivě nebo v malých skupinách pomalou chůzí v mělké bahnité vodě. Uzpůsobeným zobákem vyjme snadno měkkýše z ulity.
Je stálý, při nedostatku potravy může v rámci Afriky migrovat v hejnech. Létá s nataženou hlavou a krkem, široká a dlouhá křídla jsou dobře přizpůsobena pro plachtění.
Velmi společenský pták i během reprodukce. Rozmnožování probíhá v období dešťů, mezi srpnem a květnem, s vrcholem v lednu až březnu. Hnízdí v koloniích. Hnízdo (plošinu) z větviček, klacíků a rákosí, vystlané listím, trávou, ostřicí buduje na stromech nad vodou, někdy v rákosových porostech.
Samice snáší 2–4 vejce, která inkubují oba partneři po dobu 25–30 dní. Černě ochmýřená mláďata krmí oba rodiče natrávenou potravou z měkkýšů. Ptáčata vylétají z hnízda asi po 50–55 dnech od vylíhnutí, v té době mají ještě zobák bez zvláštního zakřivení. Typického tvaru dosahuje zobák až za několik let. V přírodě se dožívá 10–15 let.
Mezi přirozené predátory patří např. orel okrový (Aquila rapax), vejce vykrádá jestřábec pochopovitý (Polyboroides typus), moták africký (Circus ranivorus) nebo varani.
Popis: Velký pták dosahující délky 80–94 cm, rozpětí křídel 130–150 cm a hmotnosti 1000–1300 g. Obě pohlaví jsou si podobná, samec je větší. Peří je celkově černé, v době rozmnožování je u dospělých ptáků na spodní části krku, horní části prsou, plášti a lopatkách okrasné podlouhlé peří s kovově zelenými, červenohnědými nebo fialovými odlesky. Velký zobák je hnědý, směrem k základně je bledší. Čelisti mezi sebou vykazují širokou mezeru a spojují se pouze na špičce. Na téměř rovné horní čelisti je několik malých sloupcových hrbolků, které pomáhají ptákovi uchopit skořápku a poté vytáhnout měkkýše. Duhovka oka je šedá. Kolem oka je šedá holá kůže. Nohy jsou načernalé.
Mladí jedinci jsou matnější a hnědší, na krku hlavě a křídlech jsou bělavé skvrny. Zobák je téměř rovný s užší mezerou mezi kusadly, během dospívání se mezera zvětšuje.
Fotografováno dne 11. 10. 2021 (Mosambik, provincie Sofala, Parque Nacional da Gorongosa).