ANEURA PINGUIS (L.) Dumort. – bezžilka mastná / chabuľa tučná

Syn.: Jungermannia pinguis L., Riccardia pinguis (L.) Dumort.
Česká jména: bezžilka mastná (Opiz 1852), stěkovec mastný (Svrček 1976)
Slovenská jména: chabuľa tučná (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Aneuraceae H. Klinggr. – bezžilkovité

Aneura pinguis

Rozšíření: Rozšířen na severní polokouli v mírném pásmu. V ČR od nížin až do hor.

Ekologie: Roste na mokrých místech – loukách, rašeliništích, v potocích, odvodňovacích strouhách, také na písku, na holých skalách. Na kyselém i bazickém podkladu.

Aneura pinguis

Popis: Tmavě zelená stélka, matná, masitá, nepravidelně větvená, 2–8 cm dlouhá a 3–15 mm široká, na průřezu 10–15 buněk tlustá, na svrchní straně plochá, na spodní slabě vypouklá. Epidermální buňky (75 × 40 µm) jsou menší než vnitřní. Siličná tělíska malá, 4–5 µm, po 6–30 v každé buňce, kulovitá až oválná. Rhizoidy rozptýleny po celé spodní části stélky. Dvoudomý druh. Samčí rostliny užší a menší než samičí a uprostřed stélky jen 6–8 vrstev buněk tlusté. Na povrchu laločnatých postranních větévek četná antheridia. Stopka antheridia složená ze 2 řad buněk. Štět tobolky 2–8 cm dlouhý, hyalinní, na průřezu složený ze stejných buněk. Tobolka asi 1 cm dlouhá, oválná a hnědočervená. Stěna tobolky dvouvrstevná, vnitřní s červenohnědými polokruhovými ztluštěninami, vnější s uzlovitými ztluštěninami. Tobolka puká až k bázi ve 4 chlopně, na jejichž koncích jsou štětičky elateroforů. Výtrusy kulovité až oválné, jemně bradavčité, červenohnědé. Mrštníky 8–9 µm široké, na obou koncích zúžené a většinou s 1 červenohnědou spirálou.

Variabilita: Velmi variabilní druh, např. v barvě stélky, odlišeno několik forem a variet:
f. linearis Kavina – úzká stélka; f. angustior Hook. – vodní formy s úzkou stélkou;
var. lobulata Nees – modifikace se zkadeřenými vystoupavými okraji stélky; var. denticulata Nees – se zubatými okraji stélky.

Záměny: Poměrně snadno poznatelný druh. Záměna možná s druhy rodu Pellia, zvláště P. endiviifolia. Aneura pinguis však nemá žebro, odtud české jméno rodu. Jak napovídá české druhové jméno, stélka působí jako by byla mastná.

Aneura pinguis
Aneura pinguis

Fotografováno dne 18. 8. 2010 (Česko, poblíž Cikháje).