Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Suliformes, Anhingidae
Syn.: Plotus laticeps De Vis, 1905; Plotus novaehollandiae Gould, 1847
Česká jména: anhinga australská
Anglická jména: Australasian darter, Australian darter
Rozšíření: Areál druhu se rozkládá na většině území pevninské Austrálie (vyjma pouštních oblastí), ve východní Indonésii a na Papui-Nové Guineji. Navštěvuje Nový Zéland. Na našich fotografiích je zachycen nominátní poddruh, Anhinga novaehollandiae subsp. papua žije na Papui-Nové Guineji.
Způsob života: Obývá mokřady, porosty mangrove a chráněné zátoky. Upřednostňuje pomalu tekoucí řeky s břehy porostlými stromy nebo s větvemi těsně nad vodní hladinou, které využívá k odpočinku a sušení křídel. Jeho peří je smáčivé, neboť nemá dostatečně vyvinuté olejové žlázy jako jiní vodní ptáci. Při chůzi po zemi je poměrně nemotorný. Plave s ponořeným tělem, nad vodou je vidět pouze hlava a krk.
Kořist probodne ostrým polootevřeným zobákem, vymrští nad hladinu a spolkne hlavou napřed. Menší kusy konzumuje celé, ale větší kořist nosí na bidýlko. Loví ryby, vodní bezobratlé, obojživelníky, měkkýše, korýše, pojídá i vodní vegetaci.
Žije samotářsky, páry vytváří pouze v období rozmnožování. Tehdy je značně teritoriální a brání hnízdní území. Hnízdí na stromech jednotlivě nebo v malých koloniích s jinými druhy vodních ptáků, nejčastěji s kormorány. Samec připravuje hnízdiště, přináší materiál a obě pohlaví staví hnízdo umístěné na větvi stromu nad vodou, ve výšce asi 3,5 metru. Samice snáší 2–6 vajec, která inkubují oba partneři přibližně 28 dní. Mláďata se líhnou holá a slepá, rodiče je krmí hmotou vyvrženou z volete. Ptáčata začínají létat asi 50 dnů po vylíhnutí.
Pohlavně dospívá ve dvou letech, dožívá se věku 15 let.
Popis: Anhinga australská je velký opeřenec dosahující délky 85–94 cm, rozpětí křídel 116–128 cm a hmotnosti 1060–1900 g. Dospělý samec je celkově tmavohnědě opeřený. Hlava a dlouhý tenký krk jsou hnědě zbarvené. Na obličeji je bělavý černě ohraničený pruh od kořene zobáku, přes tváře až po horní stranu krku. Dlouhý špičatý zobák je žlutý. Duhovka oka je nažloutlá. Hruď je tmavě kaštanově hnědá. Horní křídla jsou velmi leskle černá, s bílými, stříbrošedými a hnědými pruhy a skvrnami. Dlouhý a zaoblený ocas je šedočerný. Nohy a plovací blány jsou růžovočervené.
U samice je vrchní část těla, krk a hlava jsou šedohnědé. Spodní část je světlejší než u samců, je světle šedá až bělavá. Bílý pás na obličeji a krku je méně výrazný a černě ohraničený. Duhovka oka je nažloutlá.
Mladí jedinci připomínají samici s velmi nevýrazným bílým pruhem.
Fotografováno dne 22. 11. 2023 (Austrálie, Victoria, Sale, Swing Bridge).