Syn.: Arum proboscideum L., Homaida proboscidea (L.) Raf.
Česká jména: křivuška (Ottův slovník naučný 1889)
Čeleď: Araceae Juss. – árónovité
Rozšíření: Roste v jižní a střední Itálii a v jihozápadním Španělsku. V oblastech s mírnou zimou, zvláště v Anglii, je oblíbenou zahradní rostlinou, která vytváří půdní kryt. Místy zplaňuje. U nás venku zimuje nespolehlivě.
Ekologie: Středomořské křoviny, přistíněné humózní kapsy a praskliny skal, zídky, podrost v kamenitých lesích.
Popis: V zemi je ztloustlý plazivý oddenek. Rostliny jsou vysoké asi 20 cm, řapíky listů jsou obvykle neskvrnité, čepel je střelovitá, 6–15 cm dlouhá. Stonek je obvykle dlouhý asi jako polovina délky řapíků. Druh má nejnápadnější květenství z rodu: toulec je tmavě purpurový nebo zelený a purpurově naběhlý (pak může být červeně skvrnitý), nad otvorem protažený v až 15 cm dlouhý výběžek, který nejprve roste směrem dolů a pak ční vzhůru.
Poznámka: Květy jsou šálivé – vydávají slabou houbovou vůni, kterou lákají dvoukřídlý hmyz z čeledi bedlobytkovitých. Vykvétají v době, kdy se objevují první houby, ale jejich nabídka ještě není příliš velká, a tak mají značnou pravděpodobnost, že opylovače přilákají. Samičky se snaží do květu naklást vajíčka a tím dochází k jeho opylení, nezískávají však žádný zisk v podobě medovice či pylu.
Fotografováno v průběhu roku 2011 (Česko, Praha, kultura).