Syn.: Bulgaria sarcoides (Jacq.) Dicks., Coryne sarcoides (Jacq.) Tul. et C.Tul., Helvella sarcoides (J. G. Kühn) G. Winter, Lichen sarcoides Jacq., Ombrophila sarcoides (Jacq.) W. Philips, Peziza sarcoides Pers., Pirobasidium sarcoides (Jacq.) Höhn., Scleroderris majuscula Cooke et Massee, Tremella sarcoides (Jacq.) Fr.
Čeleď: Helotiaceae Rehm – voskovičkovité
Rozšíření a ekologie: Vyskytuje se hlavně v srpnu až prosinci, ale můžeme ji najít i za mírné zimy, ve skupinách na ležících kmenech, na řezných plochách pařezů listnatých stromů. Upřednostňuje duby, buky a břízy. Najdeme ji však i na jehličnanech, zejména jedlích.
Popis: Plodnice mají v průměru 0,5–2 cm, jsou miskovité nebo kuželovité, ve stáří až terčovité, pružně rosolovité, měkké. V mládí jsou na okraji jemně vroubkované. Vnitřní část plodnice je barvy živě fialové až fialově červené, nebo růžové až růžově fialové, vnější část je za sucha bíle moučnatá a fialově růžová. Výtrusy velikosti 10–19 × 3–5 µm jsou oválného tvaru, někdy i nesouměrné, později i dlouze vřetenovité. Mají dvě olejové kapky. Čihovitka masová se objevuje i v imperfektní formě, hlavně na podzim, jako rosolovité mozkovitě zprohýbané útvary, které jsou polštářovité nebo drobně palicovité, mají fialovou až hnědofialovou barvu. Tato forma se vědecky jmenuje Coryne sarcoides nebo Pirobasidium sarcoides. Dost často najdeme obě stádia společně.
Záměny: Čihovitka větší (Ascocoryne cylichnium), netvoří imperfektní formu.
Poznámka: Je nejedlá.
Fotografováno dne 8. 11. 2008 (Česko, Ústecko, u Kojetic) a v lednu a listopadu 2008 (u Roztok).