Syn.: Artotrogus asterophora Fr., Asterophora agaricicola Corda, Asterophora agaricoides Fr., Asterophora lycoperdoides Fr., Asterophora lycoperdoides (Sowerby) Fr., Asterophora lycoperdoides (Bull.) Ditmar var. lycoperdoides, Hypolyssus lycoperdoides (Bull.) Kuntze, Merulius lycoperdoides (Bull.) Lam. et DC., Nyctalis agaricoides (Fr.) Bon et Courtec., Nyctalis asterophora Fr., Nyctalis lycoperdoides (Bull.) Konrad et Maubl.
Čeleď: Lyophyllaceae Jülich
Rozšíření: Je známá z Evropy a Severní Ameriky.
Ekologie: Vyrůstá ve vlhkých obdobích v červenci až listopadu na starých plodnicích holubinek zbarvujících dužninu do červena nebo do hnědočerna a ryzců, především na holubince černající (Russula nigricans) a holubince hustolisté (Russula densifolia).
Popis: Klobouk má průměr 5–25 mm, zpočátku je kulovitý, bíle zbarvený s hladkým povrchem, později je polokulovitý, na okraji podvinutý, zbarvuje se pleťovými až hnědými odstíny, povrch je zdrsněný až hrbolatý, bíle až skořicově pomoučený, pokožka se postupně rozpadá a dužnina klobouku se mění na hnědavý prášek obsahující chlamydospory – plodničky připomínají pýchavky. Lupeny jsou řídké, hrubé, někdy deformované, mají krémovou barvu, později šednou, bazidiospory na lupenech jsou vyvinuté zřídka. Třeň je válcovitý, 5–30 mm dlouhý, 2–5 mm tlustý, často zkřivený, povrch je hladký nebo jemně chlupatý, má bělavou barvu, později se zabarvuje prachem z rozpadajících se klobouků. Bazální mycelium je bílé nebo hnědavé. Dužnina je bílá, masitá, vůně a chuť je moučná. Výtrusný prach je bělavý, basidiospory jsou hladké, elipsoidní, bezbarvé, 5–6 × 3,5–4 µm velké, chlamydospory jsou téměř kulovité, ostnité (hvězdovitého tvaru), hnědé, 14–17 × 12–16 µm velké.
Záměny: Podobná je vzácnější rovetka cizopasná (Asterophora parasitica) rostoucí na stejných substrátech, u které se pokožka na klobouku nerozpadává, zůstává hladká.
Využití: Je nejedlá.
Fotografováno ve dnech 27. a 30. 8. 2010 (u Roztok).