Syn.: Acarna caespitosa Willd., Acarna cancellata All., Anactis caespitosa Cass., Atractylis caespitosa Viv., Atractylis canescens Salzm. ex Ball, Atractylis glomerata (Caball.) Caball., Carthamus cancellatus (L.) Lam., Cirsellium cancellatum (L.) Gaertn., Crocodilina cancellata (L.) Bubani
Česká jména: bádel (Presl 1846)
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Mediteránní druh, v Evropě se vyskytuje na Pyrenejském poloostrově, ve Francii, v Itálii, Řecku, odkud zasahuje i do Makedonie, také na některých ostrovech (Baleáry, Sardinie, Sicílie, Malta, Kréta, Egejské ostrovy). V severní Africe roste v Maroku, Alžírsku, Tunisku, v Libyi i Egyptě (včetně Sinajského poloostrova), na Kanárských ostrovech asi není původní. V Asii je znám z Turecka, Kypru, Sýrie, Libanonu, Izraele, Jordánska, Iráku i Íránu.
Ekologie: Nejčastěji roste v nezapojené vegetaci na narušených místech, např. na lesních světlinách, úhorech nebo na okrajích cest. Preferuje bazické podklady. Vystupuje do nadmořské výšky kolem 1000 m.
Popis: Drobná jednoletá bylina vysoká 5–15(–25) cm; lodyha je většinou jednoduchá, přímá, často načervenalá. Přízemní listy jsou úzce kopisťovité, až 5 cm dlouhé, ostnitě zubaté a pavučinaté; lodyžní listy jsou střídavé, kopinaté nebo obkopinaté, nejvyšší lodyžní listy jsou shloučené pod úborem a tvoří nepravý zákrov, jsou prohnuté, čárkovité, dvakrát peřenosečné, 1,5–2(–2,5) cm dlouhé, s 6–11 páry rozeklaných ostnitých úkrojků. Úbor je koncový, 1–1,5(–2) cm dlouhý, zákrovní listeny jsou v 5–8 řadách, vnější jsou kopinaté, na vrcholu ostnité, lysé, vnitřní jsou čárkovité, lysé nebo vlnatě chlupaté, často na špičce načervenalé; všechny květy jsou trubkovité, 7,5–12 mm dlouhé, nachové. Plody jsou obvejcovité, 3–4 mm dlouhé, vlnaté, s bílým chmýrem 8–10 mm dlouhým, na bázi srostlým do kruhu.
Fotografoval Mário Duchoň, ve dnech 14. 5. 2011 (Turecko, Antalya, kaňon Göynük) a 2. 4. 2012 (Maroko, Demnate).