BAEOSPORA MYOSURA (Fr.) Singer – penízečka drobnovýtrusá / peniazka šišková

Syn.: Agaricus myosurus Fr., Baeospora myosura f. xeruloides A. Ortega et Esteve-Rav., Chamaeceras varicosus (Fr.) Kuntze, Collybia clavus var. myosura (Fr.) Quél., Collybia friesii Bres., Collybia myosura (Fr.) Quél., Marasmius friesii (Bres.) Rea, Marasmius myosurus (Fr.) P. Karst., Marasmius varicosus Fr., Mycena myosura (Fr.) Kühner, Mycena myosura subsp. varicosa (Fr.) Kühner
Čeleď: Marasmiaceae Roze ex Kühner – špičkovité
Baeospora myosura
Rozšíření: Druh známý z Evropy a Severní Ameriky.
Ekologie: Vyrůstá z tlejících šišek jehličnatých stromů, hlavně smrků, často alespoň částečně zanořených v písčité půdě. Objevuje se dosti hojně v červenci až listopadu, většinou ve skupinách.
Baeospora myosura
Popis: Klobouk má průměr 5–22 mm, zpočátku je vyklenutý, brzy rozprostřený až plochý, někdy se středovým hrbolem. Povrch klobouku je slabě hygrofánní, světle hnědý, suchem vybledávající do světle béžové barvy, u okrajů světlejší. Lupeny jsou bělavé, husté, připojené až volné. Třeň je dlouhý až 50 mm a asi 1 mm tlustý, pružný, světle hnědý, někdy s rezavými odstíny, na povrchu vločkatě pýřitý, na bázi s dlouhými bílými vlákny, kořenující. Dužnina je tenká, hnědavá, vůně mírně zatuchlá. Výtrusný prach je bílý, výtrusy elipsoidní, 3–4 × 2–2,5 µm velké.
Záměny: Podobné jsou penízovka provázková (Strobilurus stephanocystis) a penízovka nahořklá (Strobilurus tenacellus), které ale nemají vločkatě pýřitý třeň, a penízovka smrková (Strobilurus esculentus) rostoucí brzy zjara na šiškách smrku.
Využití: Nekonzumuje se.
Baeospora myosura
Baeospora myosura
Baeospora myosura
Baeospora myosura
Fotografováno dne 22. 10. 2016 (Mladá Boleslav).