Syn.: Beaumontia longiflora Hook. f., Beaumontia longifolia Lodd. ex Loudon, Echites grandiflora Roxb.
Čeleď: Apocynaceae – toješťovité
Rozšíření: Areál druhu se táhne od Bangladéše, Bhútánu a severovýchodní Indie přes Thajsko a Vietnam až do jihovýchodní Číny. Je pěstován jako okrasná rostlina v tropických zahradách, v některých oblastech světa může i zplaňovat (je uváděn například ze Střední Ameriky).
Ekologie: Roste ve vlhkých lesích, v horských údolích, na březích vodních toků, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1500 m. Objevuje se také v okolí lidských sídel, zahrad či kolem cest.
Popis: Stálezelená dřevitá liána dosahující délky až okolo 20 m. Listy jsou vstřícné, řapíky až 3 cm dlouhé, čepel je eliptická až obvejčitá, 6–30 cm dlouhá a 3,5–15 cm široká, na bázi klínovitá, po okraji zvlněná, na vrcholu špičatá až zašpičatělá, nejprve chlupatá, později olysalá, s 8–20 páry vedlejších žilek. Květenství je terminální nebo axilární, vrcholičnaté, 12–25 cm dlouhé, 3–19květé, jeho stopka je 2,5–9 cm dlouhá; listeny jsou listům podobné, zelené; květy jsou vonné, 5 nazelenalých, bělavých nebo až načervenalých kališních lístků je kopinatých, 3–6 mm dlouhých, koruna je široce nálevkovitá, 6,5–13 cm dlouhá, dosahuje až 10 cm v průměru, je bílá až bělavá, na bázi nazelenalá nebo nažloutlá, uvnitř lysá, vně chlupatá; tyčinek je 5, jejich nitky jsou 3–6 cm dlouhé, bílé, čnělka je 7–9 cm dlouhá. Plody jsou elipsoidní měchýřky, 22–31 cm dlouhé a 5–6 cm široké.
Využití: Vysazuje se v tropických zahradách jako okrasná liána. Mladé větve se používají k výrobě lan, kořeny a listy se uplatňují v tradiční medicíně.
Poznámka: K rodu Beaumontia v současnosti patří devět druhů (POWO 2023), všechny pocházejí z jižní a jihovýchodní Asie.
Rod byl pojmenován na počest Diany Beaumontové (1765–1831), britské milovnice rostlin.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 16. 9. 2022 (Réunion, poblíž Phare de Bel-Air).