Bergenia cordifolia × Bergenia purpurascens
Syn.: Bergenia ×newryensis P. F. Yeo, Megasea hybrida Smith
Čeleď: Saxifragaceae Juss. – lomikamenovité
Rozšíření: Zahradní hybrid (zahrady mírného podnebného pásu).
Ekologie: V zahradách jsou bergénie připisovány stanovištním okruhům GR, Fr a St (okraje dřevinných porostů, kamenitá stanoviště) v polostinných poměrech. Rodičovské taxony rostou obvykle na kamenitých svazích ve společensrvech vysokohorské tundry a subalpínských luk. Hemikryptofyt, kvete obvykle v dubnu.
Popis: Vytrvalé byliny s tlustými, horizontálně větvenými oddenky, pokrytými suchými zbytky listových pochev; z nich v rozvolněných růžicích vyrůstají dlouze a pochvatě řapíkaté, přezimující listy s okrouhlými, lysými, až 20 cm dlouhými, na okrajích zesílenými a zubatě vroubkovanými, nebrvitými čepelemi. Dužnatě ztlustlé, sytě červené a přisedle žláznaté lodyhy jsou bezlisté, pouze s jediným bělavým listenem, dorůstají během kvetení někdy až půlmetrové výšky a větví se ve stěsnaně nahloučené, za květu se rozvolňující a paprskovitě se napřimující vijany. Květy jsou pětičetné, zvonkovité, obvykle nicí a mají žláznaté, temně červené kalichy, nehetnaté, růžové až temně purpurové lístky korunní, deset bělavých nebo červených tyčinek a stejně zabarvené pestíky; tobolky z nich nedozrávají.
Poznámka: Hybridy středoasijské Bergenia cordifolia s himálajskou B. purpurascens uvedl poprvé irský školkař T. Smith v roce 1881 a do konce století je vyvedl asi ve dvaceti odrůdách, pod jménem Megasea hybrida. Platně byly pojmenovány až téměř o čtyřicet let později. Během válečných let téměř všechny vymizely, řadu podobných hybridů však později uvedli němečtí školkaři a v současnosti jde o nejprodávanější bergénie – bývají nicméně zaměňovány za donedávna běžně pěstovanou B. crassifolia, od níž se liší žláznatými květenstvími s většími, často poniklými květy, a kterou nyní ze zahrad ve všech jejích varietách (k nimž je dnes přičítána i samotná B. cordifolia) vytlačují.
Fotografováno ve dnech 18. 4. 2019 (Česko, Morava, Lednice, akademická zahrada ZF Mendelovy univerzity, odrůdy ‘Abendglut’, ‘Öschberg’ a ‘Herbstblüte’), 29. 4. 2019 (dtto) a 26. 4. 2019 (Čechy, Průhonice, zámecký park).