BLETIA CATENULATA Ruiz et Pav.

Syn.: Bletia catenulata var. alba L. C. Menezes, Bletia catenulata var. caerulea L. C. Menezes, Bletia ecuadorensis Schltr., Bletia rodriguesii Cogn., Bletia sanguinea Poepp. et Endl., Bletia sherrattiana Bateman ex Hook. f., Bletia watsoni hort., Epidendrum octandrum Vell., Epistephium herzogianum Kraenzl., Regnellia purpurea Barb. Rodr.
Čeleď: Orchidaceae – vstavačovité

Bletia catenulata

Rozšíření: Jihoamerický druh, vyskytuje se v Amazonii, na východním předhůří And v Ekvádoru, Kolumbii, Peru a Bolívii, ale i ve střední a východní Brazílii (Cerrado, Mata Atlântica).

Ekologie: Roste terestricky i epifyticky v tropických deštných lesích, v horských vlhkých lesích, lesních lemech a křovinách, také ve vegetační formaci yunga, na skalách a kamenitých svazích, v nadmořských výškách zhruba od 200 až do 2800 m.

Bletia catenulata

Popis: Statná vytrvalá bylina s vejcovitou až polokulovitou pahlízou, která je až 6 cm dlouhá. Listy jsou dvouřadě uspořádané, opadavé, kopinaté až úzce eliptické, 20–90 cm dlouhé a 0,5–8 cm široké, špičaté. Květenství je hroznovité, někdy až latnaté, vyrůstá na vrcholu vystoupavého až přímého stvolu, který je 60–190 cm dlouhý. Květy jsou velké, nápadné, růžové až červené nebo purpurové, většinou se žlutým nebo bílým pruhem na pysku, vnější okvětní lístky jsou úzce vejčité, až 34 mm dlouhé a 12 mm široké, vnitřní okvětní lístky jsou vejčité, asi dvakrát širší než vnější okvětní lístky, pysk je poměrně velký, hluboce trojlaločný, se zahnutými postranními laloky, které jsou dosti široké a zřetelně oddělené od laloku prostředního, ten je na vrcholu výrazně vykrojený. Plodem je tobolka.

Ohrožení a ochrana: Všechny orchideje jsou chráněny mezinárodní úmluvou o obchodu s přírodninami CITES.

Bletia catenulata
Bletia catenulata
Bletia catenulata
Bletia catenulata

Fotografovala Věra Svobodová, dne 5. 9. 2015 (Peru, údolí řeky Urubamby).