Syn.: Callitris articulata Gordon, Callitris australis (Pers.) Sweet, Callitris cupressiformis F. Muell., Callitris cupressiformis Vent., Callitris fothergillii Loudon, nom. nud., Callitris tasmanica (Benth.) R. T. Baker et H. G. Sm., Callitris ventenatii R. Br. ex Mirb., nom. nud., Cupressus australis Pers., Cyparissia australis (Pers.) Hoffmanns., Frenela australis (Pers.) Mirb. ex Endl., Frenela rhomboidea (R. Br. ex Rich.) Endl., Frenela triquetra Spach, Frenela variabilis Carrière, Thuja australis Bosc ex Poir., Thuja inaequalis Desf.
Česká jména: kalitris (Mareček 1994)
Čeleď: Cupressaceae Bartl. – cypřišovité
Rozšíření: Dřevina jihovýchodní Austrálie – její areál se táhne od jihovýchodu státu South Australia přes Victorii a východní část státu New South Wales až po jihovýchodní Queensland, objevuje se také na východě Tasmánie.
Ekologie: Roste v horských světlých lesích, ale také na vřesovištích v pobřežních oblastech, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1250 m.
Popis: Stálezelený keř či menší strom dosahující výšky 9–15 m, s korunou poměrně úzkou a hustou. Listy jsou šupinovité, 2–3 mm dlouhé, jasně zelené či šedozelené, přitisklé k větévkám, na vrcholu špičaté. Samičí šištice vyrůstají obvykle ve svazečcích a zůstávají po dozrání dlouho na větvích, jsou kulovité až zploštěle kulovité, dorůstají 8–20 mm v průměru, jsou šedohnědé, se 6 kosočtverečnými a nápadně hrotitými šupinami.
Využití: Dřevo je odolné proti termitům a hnilobě, lokálně se používá na stavbách nebo při výrobě sloupů.
Poznámka: K australskému a novokaledonskému rodu Callitris je v současnosti řazeno 20 druhů (POWO 2023).
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 2. 11. 2023 (Austrálie, Victoria, Grampians National Park, Boronia Peak).