CAMASSIA LEICHTLINII (Baker) S. Watson – ladoník

Syn.: Camassia esculenta var. leichtlinii Baker, Chlorogalum leichtlinii Baker, Quamasia leichtlinii (Baker) Coville
Česká jména: ladoník (Mareček 1994)
Čeleď: Asparagaceae – chřestovité

Camassia leichtlinii

Rozšíření: Severoamerický druh, vyskytuje se na západě kontinentu, jeho areál se táhne od kanadské Britské Kolumbie přes americké státy Washington a Oregon až do Kalifornie. Kromě nominátního poddruhu, který je bělokvětý a vyskytuje se jen v Oregonu, je rozlišován ještě také modrokvětý poddruh Camassia leichtlinii subsp. suksdorfii.

Ekologie: Roste na vlhkých loukách a v mokřinách, nominátní poddruh v nadmořských výškách od 100 do 200 m, C. l. subsp. suksdorfii vystupuje výše, objevuje se v pásmu od 600 až do 2400 m n. m. Kvete od dubna do června.

Popis: Bylina s podzemní vejcovitou cibulkou, která dosahuje průměru 1,5–3 cm. Listy vyrůstají po 3–9, jsou úzce páskovité, 20–60 cm dlouhé a 0,5–2,5 cm široké. Stvol je přímý, 20–130 cm dlouhý, zakončený květenstvím, které je hroznovité; listeny jsou obvykle kratší než květní stopky; okvětní lístky jsou čárkovité, 20–40 mm dlouhé a 4–10 mm široké, bílé (u nominátního poddruhu) nebo modré (u subsp. suksdorfii), po odkvětu nejprve těsně obalují tobolku, později opadávají; tyčinek je 6, čnělka je nitkovitá, blizna 3laločná. Plodem je elipsoidní až vejcovitá tobolka, 10–25 mm dlouhá, plodní stopky jsou vzpřímené, 15–50 mm dlouhé.

Poznámka: Maximilian Leichtlin (1831–1910), jemuž vzdává poctu druhové jméno této rostliny, byl německý zahradník.

Camassia leichtliniiCamassia leichtlinii
Camassia leichtlinii

Fotografováno dne 6. 6. 2019 (Belgie, Vlámsko, Plantentuin Meise).