Camelus bactrianus Linnaeus, 1758; velbloud dvouhrbý

Biologická klasifikace: Animalia, Mammalia, Artiodactyla, Camelidae
Česká jména: velbloud dvouhrbý, drabař
Anglická jména: Bactrian camel, Two-humped camel

Camelus bactrianus, velbloud dvouhrbý
Camelus bactrianus, velbloud dvouhrbý

Rozšíření: Drabař je po staletí chován v aridních oblastech Střední Asie – od Íránu přes Afghánistán a Kazachstán až po Mongolsko a západní Čínu. Je rozlišována celá řada plemen tohoto zvířete.
Dnešní velbloud divoký (Camelus ferus), který pochází ze západní Číny a jihozápadu Mongolska, patrně nebyl přímým předkem domácího drabaře, který vznikl z jiné a dnes již vymizelé formy.

Způsob života: Obývá pouštní a polopouštní krajinu. Má výborný zrak a dobře vyvinuté čichové smysly, které jsou neobyčejně silné a citlivé. Je společenský, není teritoriální a je býložravý, stádo se většinu dne pase nebo se přesouvá na lepší pastvu, případně okusuje listy bylin, stromů a keřů, nevadí mu ani trnité nebo suché rostliny. V hrbech se ukládá tuk, který využívá v době, kdy není dostupná potrava. Když narazí na vydatný zdroj vody, vypije velké množství (okolo 50 litrů) během několika minut.
Žije ve stádě, které tvoří dominantní samec, dospělé samice a jejich telata. Je polygynní, dominantní samec se páří s kteroukoli ze samic ve stádě. Období říje trvá asi tři měsíce. Samice po 390–410 dnech březosti rodí 1(–2) mláďata. Interval mezi porody je obvykle dva roky. Mládě s hmotností asi 37 kg je mobilní během prvních 24 hodin. Okolo druhého roku jej matka odstaví. Samice pohlavně dospívá ve věku 3–5 let a samec po dosažení 5–6(–8) let. Žije v průměru 35 let.

Popis: Délka hlavy a těla je 220–350 cm, výška v kohoutku 180–230 cm a hmotnost 300–690 kg. Dospělý samec je často mnohem větší než jeho protějšek. Na zádech jsou dva hrby. Ocas je 35–55 cm dlouhý. Zbarvení je tmavě hnědé nebo šedohnědé. Srst je dlouhá až 25 cm, delší je na hlavě, krku, hrbolech, předních končetinách a ocasních partiích. Dvojitá řada dlouhých řas chrání oči před větrem, před zvířeným pískem. Uši jsou také lemovány srstí a jejich horní pysk je rozdělený. Nozdry může uzavřít aby chránily před prachem a pískem. Na nohou jsou jen dva prsty opatřené pružnými nášlapnými mozoly, aby se nebořil.

Poznámka: Drabaři se běžně používají k přepravě v pouštních oblastech. Anatomická formace jejich chodidel napomáhá překonat dlouhé vzdálenosti, jejich schopnost vydržet delší dobu bez jídla je ideální pro dlouhé cesty v poušti. Poskytují mnoho užitečných vedlejších produktů včetně masa, mléka, kůží, šlach a kostí. Mléko se fermentuje. Tuk v hrbech lze roztavit a použít k vaření. Ze srsti se často vyrábí oblečení, přikrývky a další předměty. Velbloudí trus se používá k výrobě paliva.

Camelus bactrianus, velbloud dvouhrbý
Camelus bactrianus, velbloud dvouhrbý
Camelus bactrianus, velbloud dvouhrbý

Fotografováno dne 15. 3. 2023 (Česko, Zoologická zahrada Chleby).