Syn.: Cnicus dentatus Forssk., Onobroma dentatum Spreng., Kentrophyllum dentatum Tausch, Kentrophyllum incanum Tausch, Kentrophyllum rubrum Link, Carthamus ruber Link, Carthamus sartorii Heldr., Carthamus ambiguus Heldr. ex Halácsy
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Východní Mediterán – ze Severní Makedonie přes Bulharsko a Řecko včetně ostrovů do Turecka, Sýrie a západního Íránu.
Ekologie: Na narušených suchých půdách a kamenitých sedimentech, často ruderalizovaných, v suchých trávnících svazů Potentillion visiani a Trifolion cherleri (Festuco-Brometea), stejně jako v teplomilných plevelných asociacích svazu Caucalidion lappulae (Stellarietea mediae), od pobřeží k 600 m nadmořské výšky.
Popis: Jednoletá bylina, až metr vysoká, v horní polovině často víceřádově rozvětvená, hustě (až pavučinkatě) sivě chlupatá a žláznatě pýřitá, zpravidla ozimá s přezimujícími růžicemi lyrovitých až peřenodílných, po okrajích zubatě vykrajovaných listů. Výše postavené lodyžní listy jsou objímavě přisedlé, kopinaté s vyniklou nervaturou, ostnitě zahrocené, s okraji ostnitě vyřezávanými. Úbory mají vnější listeny zákrovu doširoka rozložené, kopinaté a stejně silně ostnité, vnitřní s nápadně redukovanými, po okrajích zubatě brvitými čepelemi, dále do středu květenství postupně až celokrajnými, lineárně kopinatými. Květy s až 2 cm dlouhými trubkami a rozevřenými cípy jsou purpurové, nažky žebernatě čtyřhranné, leskle hnědožluté, spolu se slámově žlutými plochými, suchomázdřitými paprsky chmýru přes 1 cm dlouhé.
Fotografováno dne 1. 9. 2018 (Řecko, Samos, Karpovoulos, 50 m n. m.).