Syn.: Casuarina equisetifolia var. microcarpa F. Muell.
Česká jména: přesličník (Presl 1846, Mareček 1994)
Čeleď: Casuarinaceae R. Brown – přesličníkovité
Rozšíření: Pochází z východní a severní Austrálie, z oblasti od jihu Nového Jižního Walesu až po sever Queenslandu (zeměpisná šířka 12–37 °), byl zavlečen i na jihozápad kontinentu. Je vysazován při zalesňování v dalších tropických i subtropických zemích Afriky, Asie i Ameriky, v vhodných podmínkách zplaňuje. Rozšířený v jižní Africe, Zimbabwe, Egyptě, Maroku, Izraeli, Argentině, Chile, Mexiku, USA (Florida, Arizona, Kalifornie). Považovaný za invazivní na Floridě.
Ekologie: Ve své domovině roste jako součást suchých i vlhkých subtropických lesů, obvykle v naplavených půdách od prachovitých hlín po písky a štěrky, často lemuje vodní toky, v nadmořské výšce 0–1000 m. Toleruje široké spektrum podmínek – snáší kyselé i alkalické půdy, suché, bažinaté i zasolené, snese sezónní zaplavení, větrné expozice, roste na osluněných i zastíněných stanovištích. Ve srovnání s dalšími druhy rodu Casuarina nejlépe toleruje sucho a mráz (do -8 °C), méně zasolené půdy.
Popis: Stálezelený, většinou dvoudomý strom s pyramidální korunou, dorůstá výšky 15–35 m. Kmen je přímý, u báze širší, průměr dosahuje až 150 cm. Borka je šedohnědá, hrubě vrásčitá, šupinatá. Koncové větévky jsou tenké, šedavě zelené, většinou lysé, podélně rýhované (zvláště zřetelně za sucha), převislé, v sušších podmínkách vzpřímené, články 4–9 mm dlouhé. Listy v počtu 6–10 v přeslenech na uzlinách větévky, silně redukované do podoby vzpřímených špičatých šupinovitých zubů, 0,3–0,5 mm dlouhých. Samčí květy na koncích větévek v klasech 4–40 mm dlouhých, s 11–13 přesleny na 1 cm, každý květ má po 1 tyčince s prašníkem do 0,7 mm dlouhým a dvě drobné šupinovité sepaly. Samičí květy s červenými bliznami jsou v kulovitých hlávkách na stopkách 2–9 mm dlouhých. Plodenství má tvar vejčité šištice, na povrchu řídce pýřité, 7–14 × 4–6 mm velké, se špičatými až široce špičatými listenci. Semena jsou eliptická nebo obvejčitá, příčně zploštělá, 4 mm dlouhá, světle hnědá, křídlatá; jsou rozptylována větrem. Na kořenech jsou hlízky se symbiotickými bakteriemi fixujícími vzdušný dusík.
Využití: Jako rychle rostoucí nenáročný druh je používán ve výsadbách zamezujících erozi půdy, ke stabilizaci řečišť a zastavení postupu písečných dun. Vysazuje se jako dekorativní strom poskytující stín v ulicích, parcích a velkých zahradách, jako větrolamy kolem venkovských hospodářství. Dřevo je tvrdé, husté a trvanlivé, používá se na sloupy a pilíře, ve stavebnictví a truhlářství, k výrobě nábytku, parket, papíru a k vytápění. Z kůry se získává tanin používaný v koželužství. Mladé větévky slouží jako píce pro dobytek.
Variabilita: Jsou rozlišovány dva poddruhy:
- Casuarina cunninghamiana subsp. cunninghamiana (na našich fotografiích)
- Casuarina cunninghamiana subsp. miodon L. A. S. Johnson
stromy až 40 m vysoké, články na větévkách 6–9 mm dlouhé, zuby po 8–10, na bázi žluté, hnědé směrem k vrcholu, listence šištic široce špičaté; oblasti původu Queensland a Nový Jižní Wales, široce pěstovaný;
stromy zřídka vyšší než 12 m, články 4–7 mm dlouhé, zuby po 6–7, žluté; listence šištic ostře špičaté; oblast původu Queensland; není známo, že by tento poddruh byl jinde vysazován.
Fotografováno dne 17. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Little Mini Karoo, pod Swartberg Pass).