CAULOPHYLLUM ROBUSTUM Maxim. – kohoš

Syn.: Leontice robustum (Maxim.) Diels.
Čeleď: Berberidaceae Juss. – dřišťálovité
Caulophyllum robustum

Caulophyllum robustum

Rozšíření: Jihovýchodní Sibiř, Mandžusko, Sachalin, Japonsko, Korea, Čína (provincie Anhui, Gansu, Guizhou, Hebei, Heilongjiang, Henan, Hubei, Jilin, Liaoning, Shaanxi. Shanxi, Sichuan, Xizang, Yunnan, Zhejiang).
Ekologie: Vyhledává vlhká místa v humózních listnatých a smíšených lesích, bambusových houštinách či křovinami porostlých údolích, často na vápencích. V Číně stoupá v horách do nadmořské výšky až 3500 m.
Popis: Poměrně mohutné byliny dorůstající výšky 80–150 cm. V zemi mají krátký, tlustý oddenek, ze kterého na jaře vyrůstají vzpřímené stonky se 2 listy, které jsou 2–4× trojčetné. Květy jsou drobné se šesti kališními lístky a šesti lístky korunními, které jsou přeměněné v medníky. Jsou žluté. Korunní lístky jsou dlouhé kolem 5 mm. Čnělka je kratší než 1 cm. Květů bývá větší počet – až sedmdesát a jsou na vrcholu stonku uspořádané ve vrcholík. Mladá semena (obvykle dvě, občas také jen jedno) roztrhnou stěnu vajíčka a vyvíjejí se samostatně. Osemení je modré, šťavnaté, a semeno tak připomíná dužnatý plod.
Využití: Občas se pěstují jako zajímavé zahradní rostliny. Vyžadují polostín, humózní, přiměřeně vlhkou půdu. Jsou dostatečně mrazuvzdorné. Druh má široké použití v lidovém léčitelství.
Poznámka: Rod Caulophyllum je blízký k vývojové větvi hlíznatých dříšťálovitých. Popsány jsou tři druhy, které mají někdy status poddruhů C. thalictroides. Caulophyllum giganteum má podobný areál na východě Severní Ameriky. Je vyšší, květy jsou purpurové a mají v průměru přes 6 mm, čnělka je delší 1 cm. Ve východní Asii roste poslední druh – právě zde zmiňovaný Caulophyllum robustum.
Caulophyllum robustum
Fotografováno v květnu a srpnu 2006 (Botanická zahrada hlavního města Prahy).