CHAETOPAPPA ERICOIDES (Torr.) G. L. Nesom

Syn.: Aster arenosus (A. Heller) S. F. Blake, Aster hirtifolius S. F. Blake, Aster leucelene S. F. Blake, Diplopappus ericoides var. hirtellus A. Gray, Inula ericoides Torr., Leucelene ericoides (Torr.) Greene
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Chaetopappa ericoides

Rozšíření: Severoamerický druh, roste na jihozápadě a částečně středozápadě USA (od prérijních oblastí států Kansas a Texas přes Colorado, jižní Wyoming a Utah po Arizonu, Nevadu a jihovýchodní Kalifornii) a v severním Mexiku (státy Durango, San Luis Potosí, Sonora).

Ekologie: Roste na suchých skalnatých svazích, v travnatých porostech, v polopouštních křovinách, ve světlých lesích s převahou jalovce a borovice; v nadmořské výšce 600–2900 m. Kvete v březnu až srpnu.

Chaetopappa ericoides

Popis: Vytrvalá trsnatá bylina s podzemními oddenky, dosahuje výšky 5–15 cm. Přímé větvené lodyhy vyrůstají z dřevnaté báze, na povrchu jsou pokryté chloupky, většinou žláznatými. Listy jsou střídavé, úzce obkopinaté až kopinaté, 4–12 mm dlouhé a 0,5–2 mm široké, šedozelené, kožovité, obvykle hustě pokryté tuhými žláznatými chlupy. Úbory jsou terminální, zákrovy mají průměr asi 6 mm, zákrovní listeny jsou kopinaté, s fialovými špičkami. Jazykovitých květů v úboru je (8–)12–24, ligula je 5–10 mm dlouhá, bílá až narůžovělá; žlutých trubkovitých oboupohlavných květů je 12–24. Plody jsou okrouhlé chlupaté nažky, 1,7–3 mm dlouhé, s chmýrem.

Využití: V tradiční medicíně se nálev z nati používal vně při otocích a revmatismu.

Chaetopappa ericoides
Chaetopappa ericoides
Chaetopappa ericoides

Fotografováno dne 3. 9. 2014 (USA, Utah, Red Canyon).