Biologická klasifikace: Animalia, Reptilia, Squamata, Opluridae
Syn.: Ptychosaurus blainvillii Fitzinger, 1843; Tropidogaster blainvillii Duméril et Bibron, 1837; Tropidurus blainvillii Burt et Burt, 1933
Česká jména: chalarodon madagaskarský
Rozšíření: Endemit ostrova Madagaskar, je rozšířen na jihu a jihozápadě země.
Způsob života: Rychlý pozemní ještěr, obývá převážně pobřežní, polosuché a vyprahlé oblasti, stanoviště s řídkou vegetací a písčitou půdou, suchý trnitý buš, primární suchý les i narušená stanoviště.
Je to denní druh. Živí se hmyzem, hlavně mravenci, termity a brouky, při odlivu v porostech mangrove pojídá řasy a malé korýše, nepohrdne ani květy, listy a kořeny rostlin. V místech s nedostatkem potravy má sklony ke kanibalismu. Vyhrabává chodby s několika vchody, kde přespává a ukrývá se před predátory.
V době páření samci obhajují své teritorium, zápasí mezi sebou a předvádějí se před samicemi. Po 14–20 dnech po spáření klade samice do chodby 2 vejce, která se inkubují 68–72 dní.
Jeho nejobávanějším predátorem je Mimophis mahfalensis, nejrozšířenější had Madagaskaru.
Popis: Malý, rychle se pohybující ještěr, dosahuje délky 20–22 cm. Samci jsou větší. Téměř celé tělo je poseto kresbou, převládá žlutohnědé zbarvení s hnědými a bílými pruhy a bílými tečkami. Břicho je bělavé až tělové barvy, na krku je lalok. U pohlavně dospělých samců se táhne od krku ke kořenu ocasu hřbetní hřeben. V chovném období se zářivě zbarvuje. Dlouhé končetiny jsou poměrně hubené s podlouhlými prsty s drápky. Velmi dlouhý ocas je od kořene nezvykle tenký.
Fotografováno dne 10. 10. 2016 (Madagaskar, Nosy Ve).