Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Ciconiiformes, Ciconiidae
Syn.: Ardea nigra Linnaeus, 1758
Česká jména: čáp černý
Anglická jména: Black stork
Rozšíření: Hnízdí v Evropě a Asii severně od Himálaje a na východ až po severovýchodní Čínu a Koreu. Chybí na Britských ostrovech a ve Skandinávii. Eurasijské populace jsou tažné, migrují do Afriky a jižní Asie. Hnízdící populace v Přední Asii a v jihovýchodní Africe jsou stálé.
Způsob života: Obývá klidné zalesněné oblasti v blízkosti vody, bažinatých mokřadů, řek, rybníků a vlhkých luk, od nížin až po horské oblasti do nadmořské výšky okolo 2000 m.
Je aktivní během dne. Živí se hlavně malými rybami, nepohrdne ani obojživelníky, malými plazy, drobnými savci, ptáky a bezobratlými živočichy. Chodí po zemi, stojí vzpřímeně, často na jedné noze. Zobákem klape zřídka, na rozdíl od čápa bílého (Ciconia ciconia), na hnízdě se ozývá chraptivými a syčivými zvuky. Je vynikající letec, létá vysoko s roztaženými letkami, často plachtí v teplých proudech vzduchu, hlavu drží pod linií těla, natahují krk. Při migraci cestuje samostatně nebo v malých skupinách.
Ze zimoviště se vrací obvykle v dubnu. Je sezónně monogamní a zůstává s partnerem po celou dobu rozmnožování, ale ne po celý život. Hnízdí osamoceně v jednotlivých párech uvnitř lesů. Samec určuje umístění hnízda a sbírá materiál. Samice buduje hnízdo z větví, vystlané mechem a drobnými větvičkami, v koruně stromu blízko kmene 10–20 m vysoko nad zemí, případně na útesech. Samice snáší 2–5 vajec, která střídavě inkubují oba parneři po dobu 32–38 dní. Mláďata krmí rodiče v hnízdě vyvrženou potravou 35–46 dní. Po opeření zůstávají mladí čápi závislí na rodičích ještě několik týdnů. Pohlavně dospívá ve 3 letech. V přírodě se může dožít věku 20 let.
Popis: Velký, převážně černý čáp s dlouhým krkem a nohama dosahuje délky 90–105 cm, rozpětí křídel 110–145 cm a hmotnosti 2,4–3,2 kg. Zbarvení obou pohlaví je stejné, samec bývá větší než samice. Peří na svrchní části těla a širokých křídlech je černé se zeleným a purpurovým leskem. Hlava, dlouhý krk a vole jsou černé. Spodní část těla je čistě bílá. Protáhlý dýkovitý zobák, kůže okolo očí a dlouhé nohy jsou šarlatově červené, během páření intenzivněji. Po vylíhnutí je prachové peří mláďat bílé. Po přepeření je horní část těla mladých ptáků černá s matným zeleným leskem, zobák je mdle zelenavý, nohy šedé.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2017) jej z hlediska ohrožení klasifikuje jako druh méně dotčený (LC), v Červeném seznamu ČR je řazen do kategorie zranitelných druhů (VU). Čápa černého ohrožuje snad jenom člověk a degradace přirozených stanovišť.
Poznámka: Na fotografiích se podařilo zachytit čápa s kroužkem. Od ornitologů jsem obdržela jeho kartu, kde je uvedeno, že byl okroužkován 8. 7. 2013 v Zahořanech, v okrese Litoměřice. Během svého života byl pozorován ve Slavhosticích v okrese Jičín, v Srbsku a Súdánu.
Fotografováno ve dnech 30. 7. 2020, 9. a 11. 8. 2020 (Česko, Praha-Dubeč, PP Lítožnice).