Syn.: Clavaria pistillaris var. umbonata Peck, Clavaria truncata Quél., Clavaria truncata Lovejoy, Clavariadelphus borealis V. L. Wells et Kempton, Clavariadelphus lovejoyae V. L. Wells et Kempton, Craterellus pistillaris Fr., Trombetta pistillaris (Fr.) Kuntze
Česká jména: kyj uťatý (Antonín 2006)
Slovenská jména: kyjak useknutý (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Clavariadelphaceae Corner – kyjovité
Rozšíření: Evropa a Severní Amerika. V Česku byl naposledy doložen v šedesátých letech 20. století u Vltavy, předtím byl sbírán i na Moravě. Snad byl spatřen několikrát i později, nálezy však nebyly potvrzeny. Až v roce 2010 byl potvrzen s jistotou.
Ekologie: Roste terestricky v jehličnatých lesích, především pod jedlí, na vápencovém podkladu. Na stanovištích se objevuje od srpna do listopadu.
Popis: Plodnice je kyjovitá, 5–15 cm vysoká a 2–9 cm široká, na vrcholu výrazně uťatá až opačně kuželovitá, se zvlněným okrajem, okrová až narezlá. Dužnina je bílá, chuti sladké.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu hub ČR (2006) je uveden jako nezvěstný druh (?EX).
Využití: Jedlý druh, leč tak vzácný, že je mnohem zodpovědnější ho nesbírat. Probíhají výzkumy, které by měly určit hodnotu této houby při léčbě některých nádorových onemocnění.
Fotografováno v srpnu 2013 (Kanada, Alberta, Water Valley).