Syn.: Clusia planchoniana var. oblongifolia Vesque, Polythecandra schomburgkiana Planch. et Triana, Quapoya robusta Klotzsch ex Engl.
Česká jména: perepa (Presl 1846)
Čeleď: Clusiaceae Lindl. – perepovité
Rozšíření: Pochází z Jižní Ameriky z území na sever od toku Amazonky, areál se rozkládá v severní Brazílii, Guyaně a Venezuele, okrajově zasahuje i do Kolumbie.
Ekologie: Roste na okrajích lesů, podél vodotečí a kolem vodopádů, na úpatí tepui, často na žulových podkladech a místech bohatých na železo, vystupuje do nadmořské výšky 2000 m.
Popis: Stálezelený dvoudomý keř nebo menší stromek vysoký 3–15 m; větvičky mají 5–6 mm v průměru, po poranění roní bílý latex. Listy jsou vstřícné, obkopinaté, 7–15 cm dlouhé a 3–5 cm široké, kožovité, na bázi klínovitě zúžené do řapíku 2,5–3 cm dlouhého, celokrajné, na vrcholu tupé až zaokrouhlené. Květy tvoří krátké úžlabní vidlany, jsou jednopohlavné, 5četné; kališní lístky jsou volné, 2 vnější asi 4 mm dlouhé, 3 vnitřní asi 8 mm dlouhé; korunní lístky jsou rovněž volné, asi 1,5 cm dlouhé, na vnější straně bílé, uvnitř tmavopurpurové; v samčích květech je mnoho tyčinek; samičí květy mají pestík tvořený 5 plodolisty, pod nímž je věneček staminodií. Plodem je tobolka.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 20. a 22. 1. 2016 (Venezuela, Parque Nacional Canaima, okolí Lago de Canaima).