CNEORUM TRICOCCON L.

Syn.: Chamaelea tricoccos (L.) Lam., Cneorum trimerum (Urb.) Chodat, Cubincola trimera Urb.
Čeleď: Rutaceae Juss. – routovité

Cneorum tricoccon

Rozšíření: Západomediteránní druh, na evropském kontinentě roste ve Španělsku (při pobřeží Středozemního moře), ve Francii, Itálii (v Ligurii, Toskánsku a Laziu), také na Baleárách a na Sardinii.

Ekologie: Stanovištěm jsou kamenité svahy, zejména na vápencových podkladech. Vystupuje do nadmořské výšky kolem 600 m.

Cneorum tricoccon

Popis: Nízký, stálezelený, 0,3–1 m vysoký keřík, někdy andromonoecický (na rostlině mohou být květy oboupohlavné i samčí). Listy jsou střídavé, přisedlé, podlouhlé, 1–3 cm dlouhé a 0,3–0,7 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu obvykle tupé a hrotité. Květy jsou 3(–4)četné, tvoří krátká úžlabní vrcholičnatá květenství; kališní cípy jsou vejčité, 1,3–1,7 mm dlouhé; korunní lístky jsou 5,5–7,5 mm dlouhé, žluté; tyčinky jsou v jednom kruhu; semeník je svrchní. Plody jsou rozpadavé na 3 kulovité plůdky 1,8–5,6 mm v průměru, které připomínají peckovice.

Poznámka: Rod Cneorum byl vymezován do samostatné čeledě Cneoraceae, ta však byla na základě molekulárně biologických dat včleněna do čeledi Rutaceae.

Cneorum tricoccon
Cneorum tricoccon
Cneorum tricoccon
Cneorum tricoccon
Cneorum tricoccon

Fotografovali Vít Grulich, dne 22. 4. 2018 (Španělsko, Katalánsko, Barcelona, El Jardí Botànic de Barcelona); Jindřiška Vančurová, dne 13. 4. 2025 (Španělsko, Baleárské ostrovy, Mallorca, Serra de Tramuntana, masiv Tossals Verds).