Česká jména: klanostrmělník (Jungmann 1836)
Čeleď: Haemodoraceae R. Br. – krvenkovité
Rozšíření: Západoaustralský druh, vyskytuje se na jihozápadním pobřeží kontinentu, k severu zasahuje až po Shark Bay. V areálu jsou rozlišovány čtyři poddruhy.
Ekologie: Roste na pobřežních dunách a písčinách, na pobřežních vřesovištích, v suché vegetační formaci zvané jarrah forest. Kvete od července do listopadu.
Popis: Vytrvalá bylina, většinou trsnatá, 5–40 cm vysoká, oddenkatá. Listy jsou trávovité, 80–140 mm dlouhé a až 6 mm široké, ploché, šedozeleně plstnaté, po okraji někdy i štětinaté. Stvol je vystoupavý až přímý, 12–45 cm dlouhý, jednoduchý, chlupatý; listeny jsou dužnaté, šedozeleně plstnaté; květenství je nejprve kulovité, později se prodlužující, okvětních lístků je 6, jsou 5–13 mm dlouhé, zlatožluté, chlupaté; tyčinek je 6, nitky jsou krátké, prašníky asi 3 mm dlouhé, čnělka je 7–11 mm dlouhá. Plodem je tobolka.
Využití: Jeden z nejatraktivnějších zástupců rodu, často pěstovaný pro okrasu i v australských zahradách.
Poznámka: K rodu Conostylis v současnosti patří 45 druhů (POWO 2024), všechny pocházejí ze Západní Austrálie.
K čeledi krvenkovitých (Haemodoraceae) je řazeno 14 rodů, které se vyskytují v tropických a subtropických oblastech obou amerických kontinentů a v jižní polovině východní polokoule. V Austrálii k ní patří osm rodů, kromě rodu Conostylis například i rod Anigozanthos.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 7. 12. 2023 (Austrálie, Tasmania, Hobart, Royal Tasmanian Botanical Gardens).