Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Passeriformes, Paridae
Syn.: Parus caeruleus Linnaeus, 1758
Česká jména: sýkora modřinka, modřinka obecná
Anglická jména: Blue tit, Eurasian blue tit
Rozšíření: Její areál se rozprostírá ve většině Evropy, nezasahuje jen na nejzazší sever kontinentu a Island, východní hranici tvoří pohoří Ural, na jihu zasahuje až na Kavkaz, do Turkmenistánu a Íránu, rovněž do severní Afriky. Žije také na Kanárských ostrovech. Na rozsáhlém území je rozlišována řada poddruhů.
Způsob života: Obývá listnaté a smíšené lesy, břehové porosty, křoviny, remízky, parky, zahrady a sady.
V létě se živí převážně hmyzem, jeho larvami a pavouky, které sbírá ve větvích, často zavěšená nohama vzhůru. Na podzim pojídá také bobule a semena, v zimě oštipuje pupeny a ráda navštěvuje krmítka.
Je společenská a většinou stálá, ojediněle mladí ptáci zalétají na zimu do Itálie.
Hnízdí v dutinách stromů, ve vyhnilých pařezech, v ptačích budkách, v dírách ve zdech, kde si vytvoří hnízdo z mechu a suché trávy, vystlané chlupy a jemným peřím. Samice snáší až dvakrát ročně od dubna do července 7–14(–16) vajec, která sama inkubuje po dobu 13–15 dní a samec ji přitom zásobuje potravou. Mláďata, která krmí oba rodiče, asi po 28 dnech vylétávají z hnízda. Po vyhnízdění se sdružuje do skupin, a to i s jinými sýkorami. Dožívá se 2–3 let.
Popis: Malá sýkorka, menší než sýkora koňadra, dosahuje délky 11–12 cm, rozpětí křídel 17–20 cm a hmotnosti 7,5–15 g. Modrá čepička na temeni hlavy je bíle ohraničená, nad bílými tvářemi, které jsou zdola tmavě lemované, se přes oko táhne černý pruh. Malý zobák je šedočerný. Týl a svrchní část křídel jsou namodralé, hřbet je zelenkavý. Malá náprsenka je černá. Celá spodní část těla je citronově žlutá s úzkým šedočerným proužkem na břiše. Nohy jsou šedočerné. Ocas je modrý, zvláště jasný je u samečka na jaře. V létě je zbarvení jasnější než v zimě. Obě pohlaví jsou podobná, u samičky je matnější modř na křídelních krovkách. U mladých jedinců je čepička našedlá, líce jsou bledě žluté a spodní část těla je špinavě žlutá.
Poznámka: Dříve byl tento druh sýkory řazen k rodu Parus, taxon Cyanistes byl kdysi uváděn jen jako jeho podrod. V roce 2005 však bylo na základě molekulární fylogenetické studie navrženo, aby byl rank podrodu povýšen na samostatný rod.
Fotografováno dne 21. 4. 2020 (Česko, Čechy, okolí Hostivařské přehrady).