Syn.: Asarum hypocistis L., Hypocistis lutea Fourr., Thyrsine hypocistis Walp., Cytinus hypocistis var. lutea (Fourr.) Briq., Cytinus hypocistis subsp. ochraceus (Guss.) Wettst., Cytinus hypocistis f. solaris Finschow
Česká jména: ozorna obecná (Presl 1846)
Čeleď: Cytinaceae A. Richard – ozornovité
Rozšíření: Mediteránní druh, vyskytuje se v celém Středozemí (od Portugalska až po Libanon), také na Kanárských ostrovech.
Ekologie: Jako parazit vyrůstá převážně na kořenech bělokvětých cistů (např. Cistus ladanifer, C. monspeliensis, C. salviifolius), ale i devaterníků (např. Helianthemum apenninum) a některých dalších druhů. Následuje tedy tyto druhy na křovinatých svazích a stráních, v macchii a garrigue, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1500(–2800 m).
Popis: Parazitická, nezelená, vytrvalá bylina rostoucí trsnatě na kořenech cistů, 3–13(–16) cm vysoká. Lodyhy jsou přímé, pokryté úzce vejčitými a dužnatými šupinami, které se střechovitě překrývají a jsou 15–25(–35) mm dlouhé a 4–10 mm široké, nažloutlé až načervenalé. Květenství je terminální, (3–)4–14(–20)květé, květy jsou 4četné, pravidelné, korunní lístky jsou žluté, podlouhle vejčité, chlupaté, mívají třásnitý okraj. Vykvétá od dubna do června, rostlina je pozorovatelná jen v období květu.
Využití: V minulosti se rostlina používala v lidové medicíně.
Fotografováno dne 18. 5. 2011 (Španělsko, Picos de Europa, na úbočí Fuente Dé).