CYTTARIA HOOKERI Berk.

Syn.: Clisosporium hookeri (Speg.) Kuntze, Coniothyrium hookeri Speg., Cyttaria hookeri f. candida Marchion., Cyttaria hookeri f. typica Marchion., Cyttariella deformans (E. Bommer et M. Rousseau) Palm, Cyttariella deformans var. longisterigmata Vegni, Hypocrea deformans E. Bommer et M. Rousseau, Podocrea deformans (E. Bommer et M. Rousseau) Sacc. et D. Sacc.
Čeleď: Cyttariaceae Speg.

Cyttaria hookeri

Rozšíření: Vyskytuje se na jihozápadě Jižní Ameriky, v Argentině a Chile.

Ekologie: Druh parazitující na jihoamerických druzích rodu Nothofagus, především Nothofagus antarctica a N. pumilio. Vyrůstá dosti hojně na živých větvích a kmenech těchto stromů rostoucích v oblastech s konstantními srážkami, v hlubokých roklích nebo hustých valdivianských lesích, poskytujících stín alespoň 80 %, od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 500 m. Objevuje se v trsech a ve skupinách. Stromata se začínají formovat v létě, což je pro Jižní Ameriku v lednu až únoru, a uzrávají v září až říjnu téhož roku.

Cyttaria hookeri

Popis: Plodnice (stromata) dorůstají výšky 1–2 cm, jsou široce kyjovité, světle hnědé, v mládí na vrcholu s červenohnědým hrbolkem; na povrchu lesklé, s tmavšími až černými papilami (spermogonie), četnějšími na vrcholu. Ve zralosti se na povrchu vytvoří 1–8 miskovitých apotécií. Dužnina má krémovou barvu a gumovitou konzistenci. Výtrusy jsou téměř kulovité, o průměru 17–19 μm, světle hnědé.

Využití: Mladé plodnice jsou jedlé; jako dalším druhům rodu Cyttaria se jim v Patagonii říká „indiánský chleba“.

Cyttaria hookeri
Cyttaria hookeri

Fotografováno dne 12. 3. 2019 (Argentina, Parque nacional Tierra del Fuego).