Biologická klasifikace: Animalia, Mammalia, Diprotodontia, Macropodidae
Česká jména: klokan stromový
Anglická jména: Lumholtz’s tree-kangaroo, Boongary
Rozšíření: Endemit severovýchodu australského Queenslandu, jehož areál leží v oblasti náhorní plošiny Atherton.
Způsob života: Klokan stromový obývá horské deštné a vlhké sklerofytní lesy, většinou v nadmořské výšce mezi 600–1200 m.
Je převážně noční a osamělý živočich, jednotlivci se navzájem ignorují. Umí výborně šplhat a většinu času tráví vysoko v koruně stromu, dovede skákat z větve na větev. Na zem sestupuje ojediněle. Pohybuje se po zadních končetinách, předními se přidržuje. Dlouhý nechápavý ocas, jenž obvykle visí volně dolů, využívá k udržování rovnováhy. Odpočívá ve stočené poloze na vodorovných větvích nebo v epifytech.
Je býložravý, živí se hlavně listy, výhonky a plody. Při krmení používá přední končetiny. Konzumuje nejméně 37 druhů rostlin, oblíbené jsou například paořechovec Cryptocarya triplinervis nebo volnoš Alstonia scholaris, nevadí mu ani druhy pro většinu savců toxické, kupříkladu kopřivák Dendrocnide photinophylla nebo do Austrálie zavlečené druhy Lantana camara a Solanum mauritianum. Vodu získává z potravy a z rosy.
Průměrná doba mezi porody je 15 měsíců. Estrální cyklus se pohybuje mezi 47–64 dny. Vytváří pouze krátký partnerský vztah. Samec nesdílí rodičovskou úlohu. Po 42–48 dnech březosti rodí samice jedno mládě o hmotnosti do jednoho gramu, které vyšplhá do matčina vaku a přisaje se ke struku. Ve vaku stráví asi 300 dnů a další 1–2 měsíce pokračuje v kojení. Když potomek začne opouštět vak, matka jej chrání, učí ho jíst listy a bezpečně manévrovat vysoko v korunách stromů. Samice přichází do říje asi dva měsíce poté, co mládě trvale opustilo vak. Zhruba 650 dnů po narození odchází mladý klokan z domovského okrsku.
Samice pohlavně dospívá přibližně ve dvou letech, zatímco samci ve 4–5 letech. Může se dožít asi 20 let.
Popis: Klokan stromový dosahuje délky 48–59 cm a hmotnosti 3,7–10 kg. Samec bývá větší. Celé tělo je pokryto srstí, záda jsou prošedivělá s načernalými konečky chlupů a břicho je nažloutlé, někdy až oranžové. Tlama je černá a na čele je výrazný světle šedý pruh. Zakulacené ušní boltce jsou krátké. Paže jsou dobře vyvinuté a svalnaté. Jsou vybaveny silnými zakřivenými drápy a protistojným palcem. Na zadních končetinách jsou všechny prsty stejně dlouhé, první a druhý je srostlý se dvěma drápy. Chlupatý rovnoměrně silný ocas s černou špičkou je 60–74 cm dlouhý. Spodní část ocasu je černá, horní je šedá. Na černých předních i zadních tlapkách jsou masité polštářky s drsným povrchem k uchopení stromových povrchů.
U mláďat je celý ocas černý, na čele chybí světlý pruh.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2018) řadí klokana stromového k druhům téměř ohroženým (NT). K nejčastějším příčinám ohrožení patří degradace biotopu, predace psy a kolize s auty.
Poznámka: Carl Sofus Lumholtz (1851–1922), po němž je druh pojmenován, byl norský průzkumník a etnograf.
Fotografováno dne 22. 9. 2024 (Austrálie, Queensland, Yungaburra National Park).