Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Passeriformes, Dicruridae
Česká jména: drongo vločkoprsý
Anglická jména: Spangled drongo
Rozšíření: Drongo vločkoprsý se vyskytuje na jihu Filipín, ve východní Indonésii, na Papui-Nové Guineji a Šalomounových ostrovech. V Austrálii se jeho areál táhne od západoaustralského regionu Kimberley přes Top End Severního teritoria a Yorský poloostrov až na východní pobřeží Queenslandu, do Nového Jižního Walesu a na jihovýchod Victorie.
Je rozlišováno minimálně deset poddruhů. Na našich fotografiích je zachycen poddruh Dicrurus bracteatus subsp. baileyi ze severu Severního teritoria. Je stěhovavý, ptáci ze Severního teritoria migrují do Indonésie.
Způsob života: Obývá vlhké a suché lesy, savanu, křoviny, porosty mangrove, plantáže, pastviny, venkovské zahrady a městské parky.
Živí se hmyzem chyceným za letu nebo na listech a pod kůrou. Konzumuje také ovoce a nektar. Žije sám nebo v párech, migruje ve skupinách. Je stěhovavý a provádí sezónní přesuny.
Období rozmnožování závisí na geografické poloze. Je teritoriální a agresivně brání hnízdiště před predátory a vetřelci. Mělkou misku staví oba partneři ve vidlici větví 10–20 m nad zemí z větviček, trav, úponků lián a je zpevněné pavučinami. Samice snáší jednou za sezónu 3–5 vajec, která inkubují obě pohlaví po dobu 14–16 dní. Mláďata krmí a vychovávají oba rodiče. Po třech týdnech jsou potomci vzletní.
Popis: Lesklý černý pěvec s dlouhým rozeklaným ocasem, dosahuje délky 28–32 cm a hmotnosti okolo 80 g. Hlava je černá. Černý masivní zobák je mírně zahnutý. Duhovka oka je červená. Opeření je černé s modrozelenými kovovými odlesky. Charakteristické pro druh jsou malé bílé skvrny na hrudi a na horní části křídel. Nohy jsou černé.
Obě pohlaví si jsou podobná, ale samec bývá větší. Mladý jedinec je popelově černý, postrádá lesk a duhovka oka je hnědá.
Fotografováno dne 29. 9. 2024 (Austrálie, Northern Territory, Darwin, George Brown Darwin Botanic Gardens).