Syn.: Agapatea peruviana Steud., nom. inval., Distichia tolimensis (Decne.) Buchenau, Gaimardia boliviana Pax, Goudotia tolimensis Decne.
Čeleď: Juncaceae Juss. – sítinovité
Rozšíření: Areál se táhne přes jihoamerické Andy od Kolumbie až do severní Argentiny.
Ekologie: Charakteristický druh formací páramo a puna, zejména na bahnitých místech; tvoří až několik metrů široké velmi husté, tvrdé polštáře na bažinatých místech. Lokality leží v nadmořské výšce 3600–4600 m.
Popis: Vytrvalá dvoudomá bylina tvořící kompaktní polštářovité porosty; lodyhy jsou 5–15 cm vysoké, skryté v trsu, víceméně vidličnatě větvené, dvouřadě olistěné. Listy jsou čárkovité, 1–2 cm dlouhé; asi 2/3 jejich délky zabírá listová pochva; starší, slámově hnědé listy jsou skryty v polštáři, jen nejvyšší 2–3 mají zelené trávovité čepele s tupou špičkou a vyčnívají ven. Květy vyrůstají po jednom z paždí listů pod vrcholem výhonu, jejich okvětní lístky jsou 4–7 mm dlouhé, poněkud nestejné; samčí květy rostou na 1–2 cm dlouhé tenké stopce, nesou 2 tyčinky; samičí květy jsou ukryty přisedlé mezi listovými pochvami, takže vyčnívají pouze 3 dlouhé blizny. Plody jsou elipsoidní až vejcovité tobolky 5–7 mm dlouhé, na bázi s gynoforem, který je vytlačuje nad nejvyšší listy.
Poznámka: Rod Distichia zahrnuje pouze tři podobné jihoamerické druhy; kromě tohoto jsou známy ještě dva stenoendemické druhy: Distichia acicularis z Ekvádoru a Distichia filamentosa z Bolívie. Uvádí se, že velké polštáře této rostliny umožňují v horách bezpečný průchod přes bažinatá místa.
Fotografoval Mário Duchoň, dne 14. 2. 2014 (Kolumbie, okolí sopky Nevado del Ruiz).