Syn.: Dodecatheon crenatum Greene, nom. illeg., Dodecatheon dispar A. Nelson, Dodecatheon exilifolium J. F. Macbr. et Payson, Dodecatheon glandulosum Eastw., Dodecatheon jeffreyanum K. Koch, Dodecatheon meadia var. jeffreyi (Van Houtte) K. Brandegee, Dodecatheon meadia var. lancifolium A. Gray, Dodecatheon viviparum Greene, Meadia jeffreyi Kuntze, Primula jeffreyi (Van Houtte) Mast et Reveal
Česká jména: božskokvět (Presl 1846), boží květ (Mareček 1996)
Čeleď: Primulaceae Batsch ex Borkh. – prvosenkovité
Rozšíření: Vyskytuje se v pacifické části Severní Ameriky od Aljašky po Kalifornii, ve Skalistých horách zasahuje až do Wyomingu.
Ekologie: Roste na březích potůčků, jezer, na rašeliništích a mokrých loukách převážně ve stupni jehličnatých lesů; na severu sestupuje až k hladině moře, zatímco na jihu vystupuje až do nadmořských výšek kolem 3000 m.
Popis: Vytrvalá bylina s krátkým vertikálním oddenkem a stvolem vysokým 10–60(–75) cm. Listy tvoří přízemní růžici, jsou úzce obkopinaté až kopisťovité (2,5–)7–40(–50) cm dlouhé a (0,5–)1–6(–7,5) cm široké, lysé nebo žláznatě chlupaté, na bázi postupně zúžené do křídlatého řapíku, celokrajné nebo vroubkované až pilovité. Květenství tvoří okolík 3–20 4–5četných oboupohlavných květů; květní stopky jsou 2–7 cm dlouhé; kalich je srostlý, 7–12(–15) mm dlouhý, trubka je kratší než cípy; korunní trubka je krémově bílá až žlutočervená, většinou nápadně barevně kontrastní k nazpět ohrnutým, 10–25 mm dlouhým, červeným až fialovým, řidčeji světle žlutým nebo bělavým korunním cípům; tyčinky mají krátké, zčásti srostlé nitky a dlouhé přímé fialové prašníky; blizna je knoflíčkovitá. Plodem je vejcovitá tobolka 7–11(–15) mm dlouhá, otevírá se víčkem nebo chlopněmi.
Poznámka: Občas pěstovaná okrasná rostlina.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 12. 7. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie, Vancouver Island, Strathcona Provincial Park, Forbidden Plateau).