Biologická klasifikace: Animalia, Reptilia, Squamata, Teiidae
Syn.: Teius crocodilurus Merrem, 1820
Česká jména: dracena guyanská, dracena krokodýlovitá, teju krokodýlovitý
Anglická jména: Northern caiman lizard, Guyana caiman lizard
Rozšíření: Jihoamerický druh vyskytující se v povodí Amazonky – jeho areál sahá od východního Ekvádoru a amazonské části Peru přes jihovýchodní Kolumbii a severní Brazílii až po amazonské ústí.
Způsob života: Polovodní živočich, obývá tropické nížiny, trvale i sezónně zaplavované mokřady, močály, břehy jezer, řek a potoků.
Živí se převážně vodními plži, za kterými se potápí ke dnu. Při pohybu ve vodě využívá třetí víčko, chránící oko. S kořistí se vynoří, nechá ji vklouznout do tlamy, kde tvrdou schránku rozdrtí silnými zuby připomínající stoličky. Jazykem sousto převrací a oddělí nestravitelné části, které vyplivne. Konzumuje také kraby, raky, želvy a ryby. V období sucha vyhledává ve vegetaci bezobratlé živočichy a vejce.
Aktivní je ve dne. Žije samotářsky – kromě období námluv. Nejčastěji odpočívá a přespává na větvích stromů nebo keřů visících nad vodou. V případě ohrožení skočí do vody, kde se ukryje. Díky ze stran zploštělému ocasu dobře plave.
Je to druh vejcorodý, samice klade 2–7(–10) vajec do stromového termitiště, ve kterém je stabilní teplota a vlhkost. Inkubace probíhá 185–196 dní. Predátory jsou ohrožena hlavně mláďata. Pohlavně dospívá ve třech letech.
Dožívá se 10–15 let.
Popis: Statný ještěr z čeledi tejovitých, dosahuje délky 70–120 cm a hmotnosti okolo 4 kg. Zbarvení je převážně olivově zelené. Oranžová až rezavě hnědá hlava je široká a relativně krátká se silnými čelistmi, které jsou přizpůsobeny k drcení potravy. Duhovka oka je hnědá. Krk je široký, štítky na krku jsou zvětšené. Na zádech jsou kostěné výrůstky (osteodermy), na ocase jsou výrazně kýlovité šupiny. Poměrně krátké končetiny jsou opatřeny pěti prsty s drápky.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2019) klasifikuje dracenu guyanskou z hlediska ohrožení jako druh méně dotčený (LC). Lokální hrozbu představuje degradace stanovišť, lov pro maso a kůži, ale i obchod s domácími mazlíčky. Je chráněn mezinárodní obchodní úmluvou CITES.
Fotografováno dne 12. 5. 2025 (Česko, ZOO Praha).