Syn.: Brauneria paradoxa Norton, Echinacea atrorubens var. paradoxa (Norton) Cronquist
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Severoamerický druh, vyskytuje se jen v jižní části USA, ve státech Missouri, Arkansas a Oklahoma, objevuje se i na jihovýchodě Texasu. Kromě nominátní variety, která se vyznačuje žlutými ligulami, je rozlišována i varieta Echinacea paradoxa var. neglecta, jejíž liguly jsou růžové až nachové, někdy i bílé.
Ekologie: Roste na skalnatých stanovištích v prérii, na křovinatých stráních a mýtinách, v nadmořských výškách zhruba od 50 do 400 m. Kvete od června do srpna.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, až 90 cm dlouhou, většinou nevětvenou, řídce přitiskle chlupatou či lysou. Listy jsou střídavé, čárkovité až podlouhle kopinaté, 5–35 cm dlouhé a 0,5–2,5 cm široké, se 3-5 žilkami, na bázi klínovité, celokrajné. Úbory jsou stopkaté, zákrovní listeny jsou kopinaté až vejčité, 7–12 mm dlouhé, liguly jazykovitých květů jsou žluté (var. paradoxa) nebo bílé až načervenalé (var. neglecta), 30–70 mm dlouhé a 3–8 mm široké, na rubu řídce chlupaté, terč je vejcovitý, 2–3,5 cm dlouhý, trubkovité květy jsou 4,5–6 mm dlouhé, nažloutlé až načervenalé. Plodem je nažka, až 5,5 mm dlouhá, s chmýrem asi 1 mm dlouhým.
Záměny: I u nás velmi dobře známá Echinacea purpurea má přízemní listy zřetelně širší, na bázi většinou zaokrouhlené až srdčité, navíc její liguly nikdy nejsou žluté.
Fotografováno dne 12. 6. 2019 (Česko, Polabí, kultura).