Syn.: Brauneria purpurea (L.) Britton, Echinacea intermedia Lindl. ex Paxton, Echinacea serotina (Sweet) D. Don ex G. Don f., Echinacea speciosa (Wender.) Paxton, Helichroa purpurea (L.) Raf., Rudbeckia purpurea L.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Druh Severní Ameriky, vyskytuje se především v centrální části kontinentu, od východního Texasu na západě po Ohio na východě, druhotně se však objevuje i v Nové Anglii, oblasti Velkých jezer a kanadském Ontariu. Byl zavlečen i do Střední i Jižní Ameriky, Evropy, Austrálie i Asie.
Ekologie: Ve své domovině roste v prérii, ve světlých lesích a křovinách, na skalnatých stanovištích, často v okolí vodních toků, především v pásmu nížin a pahorkatin. Druhotně jej najdeme v okolí lidských sídel, zahrad, podél silnic, na rumištích a skládkách. Kvete od pozdního jara až do konce léta.
Popis: Vytrvalá bylina, 50–120 cm vysoká, s lodyhou přímou, obvykle chlupatou, hnědozelenou. Bazální listy jsou řapíkaté, vejčité až úzce kopinaté, 5–30 cm dlouhé a (1–)5–12 cm široké, na bázi zaokrouhlené, klínovité či skoro až srdčité, na okraji pilovité či zubaté, někdy i celokrajné, na vrcholu špičaté, se 3–5 žilkami; lodyžní listy jsou střídavé, menší, krátce řapíkaté, na bázi klínovité. Květní stopky jsou 8–25 cm dlouhé; zákrov dosahuje průměru 1,1–4 cm, zákrovní listeny většinou ve 4 řadách, čárkovité až kopinaté, 8–17 mm dlouhé; jazykovité květy jsou růžové až purpurové, ligul je zhruba 13–21, jsou odstálé až zahnuté, 3–8 cm dlouhé, na vrcholu se 2 zuby; trubkovité květy jsou 4,5–5,7 mm dlouhé, nazelenalé až narůžovělé nebo purpurové. Plodem je nažka, 3,5–5 mm dlouhá, s chmýrem asi 1,2 mm dlouhým.
Využití: Tato úhledná rostlina je často vysazovaná na slunných místech v evropských zahradách i parcích, v kultuře je několik kulturních forem, které se od sebe odlišují především barevným odstínem květů. Dobře známé jsou léčivé účinky této rostliny, používali ji údajně i původní Američané. Je však velmi pravděpodobné, že ti nerozlišovali od sebe jednotlivé druhy tohoto rodu a sbírali snad i druh Echinacea angustifolia či jiné prérijní druhy rodu. Sbírá se nať i oddenek, látky v nich obsažené by měly zvyšovat imunitu, působit antibakteriálně, využívá je i homeopatie.
Poznámka: Rod Echinacea zahrnuje asi 10 druhů, všechny pocházejí ze Severní Ameriky.
Fotografováno v srpnu 2005 (Česko, Brno, kultura).