Egernia cunninghami (Gray, 1832); scink Cunninghamův

Biologická klasifikace: Animalia, Reptilia, Squamata, Scincidae
Syn.: Egernia krefftii Peters, 1871; Egernia lohmanni Werner, 1917; Tiliqua cunninghami Gray, 1832
Česká jména: egernie Cunninghamova, scink Cunninghamův
Anglická jména: Cunningham’s skink

Egernia cunninghami, egernie Cunninghamova
Egernia cunninghami, egernie Cunninghamova

Rozšíření: Druh jihovýchodní Austrálie, vyskytuje se v oblasti od jihovýchodního Queenslandu přes východní Nový Jižní Wales po jižní Victorii. Izolované populace se nacházejí v Queenslandu v pohoří Carnarvon a v Jižní Austrálii v pohoří Mount Lofty Ranges a na poloostrově Fleurieu.

Způsob života: Obývá zalesněné oblasti, vnitrozemské útesy, horské vrcholy.
Vyhřívá se na skalních výchozech. Je aktivní ve dne. Když je ohrožen, ukrývá se v dutých kládách, pod kůrou, ve skalních puklinách nebo mezi kameny.
Tento všežravý ještěr se živí hmyzem, měkkýši, květy, listy, mladými výhonky, houbami a bobulemi.
Je společenský, žije ve skupinách. Dokáže identifikovat blízké příbuzné a vybere si vždy nepříbuzného partnera. Je monogamní a živorodý druh, samice rodí po třech měsících březosti 3–11 mláďat.

Popis: Statný scink, dosahuje délky 30–40 cm a hmotnosti 250–350 g. Zbarvení je variabilní, od olivově hnědé přes červenohnědou až po uhlově černou s nepravidelnými bílými skvrnami. Hlava a tělo jsou dorzoventrálně stlačené. Hlava samce je zřetelně mohutnější. Oči jsou relativně malé, duhovka je světle hnědá. Od krku až po špičku ocasu jsou ostře kýlnaté šupiny. Ocas je v průřezu téměř hranatý, je lámavý, ale špatně dorůstá. U samce je břicho červenohnědé, u samice je tmavě hnědé. Robustní nohy jsou poměrně krátké, na každé končetině je pět prstů s ostrými drápky.
Jedinci na severu areálu bývají o něco menší a jsou hnědí nebo načervenalí, zatímco jižní populace je tmavší a silně vzorovaná.

Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2018) jej klasifikuje z hlediska ohrožení jako druh méně dotčený (LC). Je chráněn mezinárodní obchodní úmluvou CITES, je uveden v příloze III.

Poznámka: Allan Cunningham (1791–1839), po němž byl druh pojmenován, byl anglický badatel a botanik.

Egernia cunninghami, egernie Cunninghamova
Egernia cunninghami, egernie Cunninghamova
Egernia cunninghami, egernie Cunninghamova

Fotografováno dne 17. 11. 2023 (Austrálie, New South Wales, Blue Mountains National Park, Evans Lookout).